Kalanchoe - piękna roślina doniczkowa. Uprawa i pielęgnacja

Kalanchoe, nazywana też żyworódką pochodzi z terenów Afryki zwrotnikowej oraz Azji. Prosta w uprawie, nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a do tego zachwyca pięknymi kwiatami i efektownymi ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Podpowiadamy jak prawidłowo dbać o kalanchoe, aby stanowiła ozdobę naszego domu.

Kalanchoe: kwiat, który udekoruje nasz dom

Kwiaty kalanchoe występują w wielu kolorach, między innymi: różowym, liliowym, żółtym, czerwonym, pomarańczowym, białym, łososiowym. Spotyka się również odmiany dwukolorowe. Kwiaty kalanchoe różnią się od siebie kształtem oraz rozmiarem. Kwiatostany tej rośliny składają się z dużej liczby mniejszych kwiatów. Na uwagę zasługują również ozdobne, błyszczące, grube, ząbkowate liście. Okres kwitnienia tej rośliny wynosi około trzech miesięcy, więc stosunkowo długo będzie zdobiła nasze mieszkanie. Przy zakupie zwróćmy jednak uwagę na to, aby nasza kalanchoe nie miała wszystkich kwiatów całkowicie rozwiniętych i wybarwionych - wkrótce bowiem może się skończyć jej okres kwitnienia.

Muchołówka jest rośliną chętnie uprawianą w domu. Zdjęcie ilustracyjneMuchołówka: naturalna pułapka na owady. Jak ją uprawiać w domowych warunkach?

Kalanchoe: odmiany. Które są najpiękniejsze?

Odmian kalanchoe jest już około dwustu, jest więc z czego wybierać. Do najpopularniejszych i najbardziej ozdobnych należą:

  •  Kalanchoe Blossfelda 
  •  Kalanchoe Pinnata
  •  Kalanchoe Daigremontiana 
  •  Kalanchoe Monaro
  •  Kalanchoe Bisset
  •  Kalanchoe Cher
  •  Kalanchoe Don Juan
  •  Kalanchoe Casablanca
  •  Kalanchoe Weaver
  •  Kalanchoe Lican
  •  Kalanchoe Meru
  •  Kalanchoe Klabat
  •  Kalanchoe Wevano
  •  Kalanchoe Lucky Bells
  •  Kalanchoe Magic Bells
  •  Kalanchoe Calandiva
Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Kalanchoe: pielęgnacja 

Pielęgnując kalanchoe (znaną także jako żyworódka), pamiętajmy, że roślina źle znosi intensywne i zbyt częste podlewanie. Potrzebną jej wodę magazynuje bowiem w łodygach i liściach, dlatego przed kolejnym nawodnieniem poczekajmy, aż ziemia w doniczce porządnie wyschnie. Nie spryskujemy też liści oraz kwiatów rośliny wodą. Nie mniej istotna jest stała temperatura powietrza wynosząca na ogół 18-23 stopnie Celsjusza - w okresie zimowym może być nieco niższa. Pamiętajmy jednak, że zbyt niska temperatura - poniżej 10 stopni Celsjusza - w szybkim czasie doprowadzi do gnicia korzeni i obumarcia rośliny. Kalanchoe, ze względu na swoją wrażliwość na obecność etylenu w powietrzu nie powinna stać w niewielkim pomieszczeniu, w którym stoją owoce lub pali się papierosy.

Zobacz też: Oleander pospolity - uprawa i pielęgnacja

Kalanchoe. Zdjęcie ilustracyjneKalanchoe. Zdjęcie ilustracyjne Wut_Moppie/shutterstock.com

Kalanchoe: uprawa. Jakie wymagania ma ta roślina?

Kalanchoe nie jest zbyt wymagającą w uprawie rośliną, jednak aby odwdzięczyła się pięknym wyglądem, należy zapewnić jej odpowiednie warunki:

  • temperatura otoczenia: latem 27-30, a zimą 10-15 stopni Celsjusza
  • stanowisko: latem roślinę chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem, natomiast w okresie zimowym donicę najlepiej ustawić na parapecie okna skierowanego na południe
  • podlewanie: kalanchoe nie potrzebuje częstego podlewania, robimy to jedynie wtedy, gdy ziemia jest mocno wyschnięta. Latem co mniej więcej sześć dni, zimą co 14 dni
  • podłoże: mieszanka mało żyznej ziemi z mineralnymi dodatkami. Podłoże dla kalanchoe musi być przepuszczalne, aby gromadząca się woda nie stała w donicy z ziemią. Przykładowa sprawdzająca się mieszanka dla kalanchoe to: 60 proc. ziemi przeznaczonej dla kaktusów i 40 proc. porowatych domieszek mineralnych zmieszanych z niewielką ilością piasku kwarcowego.
  • nawożenie: w okresie wzrostu i kwitnienia (od maja do sierpnia) raz na dwa tygodnie. Do wody dodajemy płynny nawóz przeznaczony dla kaktusów.

Jak pielęgnować kalanchoe?

Jak poprawnie pielęgnować kalanchoe? Przy pielęgnacji tej rośliny, oprócz ostrożności przy podlewaniu istotne jest odpowiednie stanowisko. Kalanchoe, jako roślina dnia krótkiego, aby zakwitła potrzebuje odpowiedniej dawki światła. Aby doszło do zawiązania się kwiatów, roślina potrzebuje 15-40 dni krótkich. Zima to najczęściej około 20 dziewięciogodzinnych dni ze światłem. Odpowiednio sterując światłem, możemy wpłynąć na okres kwitnienia oraz na intensywność wybarwienia kwiatów kalanchoe.

Zobacz też: Budleja Dawida - piękna roślina uwielbiana przez motyle. Jak ją uprawiać?

Kalia - elegancki kwiat idealny do domu i ogroduKalia - elegancki kwiat idealny do domu i ogrodu

Kalanchoe Calandiva

Kwiaty kalanchoe Calandiva wyglądem przypominają niewielkie różyczki otoczone sporymi, mięsistymi liśćmi. Przy pielęgnacji tej odmiany, stosujemy zasady tak jak u wszystkich innych kalanchoe.

Kalanchoe. Zdjęcie ilustracyjneKalanchoe. Zdjęcie ilustracyjne Max_555/shutterstock.com

Co ciekawe, kalanchoe wykazuje działania prozdrowotne: zabija niektóre bakterie, działa przeciwzapalnie, poprawia pracę serca i całego układu krążenia, przyspiesza regenerację naskórka i gojenie się ran, zmniejsza widoczność blizn oraz rozstępów, poprawia wydolność organizmu.

Maść z kalanchoe z powodzeniem stosowana jest w leczeniu chorób skóry, natomiast sok pomoże w przypadku infekcji ucha, gardła lub nosa. Można go też stosować zewnętrznie nawet na zainfekowane rany.

Zobacz też: Dracena - niewymagająca roślina, która oczyszcza powietrze [pielęgnacja, uprawa, odmiany]

Więcej o: