Kiedy Wielkanoc 2021? Kalendarz tegorocznych świąt. Kiedy dni wolne od pracy?

Wielkanoc 2021 już za rogiem. Okres pełen radosnych i rodzinnych chwil, poprzedzony jest Wielkim Postem, który rozpoczął się 17 lutego. Kiedy wypadają najważniejsze święta dla chrześcijan? Przedatwiamy spis dat ponizej.

Pamiętajmy o tym, że święta wielkanocne są ruchome, co roku obchodzimy je w innym terminie. Na jaki miesiąc i dni przypadają one w 2021 roku?

Zobacz wideo Ekspresowy zakwas na żurek Ani Starmach

Wielkanoc 2021- dokładna data

Okres pokuty rozpoczął się w Środę Popielcową 17 lutego. Trwa on 40 dni. Święta wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień, który zaczyna się 28 marca - jest to data Niedzieli Palmowej, podczas której wierni przybywają do kościoła z palmami, symbolizującymi Zmartwychwstanie Pańskie. Triduum Paschalne ma miejsce w następujące dni:

  • 1 kwietnia - Wielki Czwartek, czyli wspomnienie ostatniej wieczerzy Jezusa,
  • 2 kwietnia - Wielki Piątek, tego dnia ma miejsce droga krzyżowa,
  • 3 kwietnia - Wielka Sobota, święcenie pokarmów w wielkanocnych koszykach, które następnego dnia trafią na świąteczny stół. Podczas uroczystej liturgii święci się również ogień i wodę.

Wielkanoc 2021 przypada na niedzielę 4 kwietnia. 

Jak spędzić Wielkanoc w czasie koronawirusa? To doskonała okazja, by odpocząć i zresetować umysł Jak spędzić Wielkanoc w czasie koronawirusa? To doskonała okazja, by odpocząć i zresetować umysł

Obostrzenia w Wielkanoc 2021

Miejmy nadzieję, że tegoroczne święta wielkanocne będą znacznie odbiegały od tych zeszłorocznych - wiele osób nie spotkało się z rodziną w tym szczególnym okresie z powodu wybuchu pandemii. Nie odczuliśmy wyjątkowej i uroczystej atmosfery. Ograniczenie kontaktu miało na celu zmniejszyć liczbę zakażeń koronawirusem. Restrykcje obowiązywały także podczas świąt Bożego Narodzenia. Czy w tegoroczną Wielkanoc będziemy musieli przestrzegać obostrzeń? Sytuacja dynamicznie się zmienia. Dokładne zalecenia nie są jeszcze znane. Pojawienie się szczepień to szansa na powrót do normalnego stanu rzeczy, za którym tak bardzo tęsknimy. 

Naturalne farbowanie jajek - internet vs. rzeczywistość Domowe sposoby na malowanie jajek. Poznaj szybkie, proste i tanie metody farbowania z naturalnych składników

Więcej o: