Wiele osób chciałoby zrezygnować ze zmiany daty ze względu na przyzwyczajenie do czasu zimowego. Samo przestawianie zegarków wywołuje kontrowersje. Może powodować złe samopoczucie. Niektóre z naszych urządzeń przestawiają się automatycznie. Kiedy występuje zmiana czasu?
Nasze zegarki powinny zostać przestawione do przodu w nocy z 27 na 28 marca, dokładniej: z 2:00 na 3:00. Istnieją osoby, którym jest to obojętne, natomiast wielu z nas potrzebuje chwili na odnalezienie się w nowym rytmie. Możemy skarżyć się wówczas na osłabienie, znużenie, spadek odporności, a także nadmierną senność. Czy miałaś świadomość, że taka zmiana może przysporzyć nadprogramowych kilogramów? Dzieje się tak, ponieważ zakłócony zegar biologiczny często prowadzi do bezsenności. Skutkiem problemów ze snem jest podwyższony kortyzol, a to z kolei widać po zwiększonej masie ciała. Niedobór snu często nadrabiamy zwiększoną ilością jedzenia - w końcu trzeba dostarczyć sobie więcej energii. Zdaniem specjalistów potrzebujemy tygodnia, aby przystosować się do nowych zmian, których nie popiera 84% Europejczyków.
Zmiana czasu została wprowadzona do Polski po raz pierwszy w 1919. Aktualnie, nieprzerwanie od 1983 r. przestawiamy nasze zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Wcześniej daty zmiany czasu były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w roku 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września. Wiele z nas chce znieść zmianę czasu. Przepisy przyjęte w ubiegłym roku przez Parlament Europejski trafiły pod obrady Rady Unii Europejskiej, czyli grona ministrów państw unijnych. Nie wiemy, kiedy skierują przepisy do dalszych prac.
Czy wiesz, że pory, w jakich przyjmujemy pokarm mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie? Przekonaj się, które z nich są optymalne dla naszego organizmu.