Grubosz jajowaty, czyli popularne drzewko szczęścia, to roślina gruboszowata, która pochodzi z Afryki Południowej. W naturze osiąga wymiary nawet 4 m wysokości, ale próżno oczekiwać tak dużych roślin w hodowli domowej. W tej drzewka szczęścia dorastają raczej do 1 m wysokości. Potrzeba jednak na to nieco czasu - grubosz charakteryzuje się stałymi rocznymi przyrostami.
Za co cenione jest drzewko szczęścia? Najbardziej podziwiane są jego grube, mięsiste i błyszczące liście o jajowatym pokroju. Kwitnienie drobnym kwiatem (białym lub różowym) pojawia się u osobników starszych, które rosną w miejscach o szczególnie dobrym dostępie do światła.
Drzewko szczęścia. Zdjęcie ilustracyjne Mlle Sonyah/shutterstock.com
Okazuje się, że nazwa ''drzewko'' szczęścia ma przede wszystkim znaczenie marketingowe. Na parapetach polskich okien roślina gościła już przed laty, teraz powraca zainteresowanie nią. Charakterystyczne, że w innych krajach handlowe nazwy grubosza również nawiązują do określeń związanych z bogactwem (″Dollar Plant″ w USA) lub pomyślnością (''nefrytowe drzewko'' w Japonii). Czy faktycznie przynosi szczęście? Z pewnością może okazać się szczęśliwą rośliną dla tych, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu - ma w tym względzie dużą tolerancję.
Przede wszystkim trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu. Jak dbać o drzewko szczęścia? Podstawą jest dobrze nasłonecznione miejsce. Niedostatek światła niekorzystnie wpłynie na kształt i kolor liści rośliny. Poleca się więc uprawę grubosza w oknie południowym tak, żeby dzienna dawka promieni słonecznych była dostatecznie duża (odpowiednie nasłonecznienie przez przynajmniej cztery godziny dziennie). Należy mu też zapewnić temperaturę w przedziale od 22 do 10 stopni Celsjusza. Wyższe i w szczególności niższe mogą mu szkodzić.
Konieczne jest też właściwe podłoże. Drzewko szczęścia lubi glebę luźną - zaleca się wręcz stosowanie mieszanek przygotowanych specjalnie z myślą o kaktusach. Dobre warunki zapewnimy roślinie także przez zastosowany drenaż. Do gleby nie dodaje się torfu.
Zobacz też: Grudnik- sprawdź, jak pielęgnować bożonarodzeniowego kaktusa
Drzewko szczęścia. Zdjęcie ilustracyjne Olga Miltsova/shutterstock.com
Czy trudno uprawia się drzewko szczęścia? Pielęgnacja rośliny polega przede wszystkim na regularnym nawożeniu. Wykonuje się je co cztery tygodnie w okresie od wiosny do jesieni. Przesadzania wymagają jedynie młode rośliny - później wymienia się tylko wierzchnią warstwę gleby.
Jak bardzo wilgotną glebę musi mieć grubosz - drzewko szczęścia? Podlewanie jest o tyle istotne, że ta wytrzymała roślina wręcz nie znosi nadmiaru wilgoci. Właśnie w taki sposób można niepostrzeżenie skrócić jej żywot. Zaleca się obfite podlewanie mniej więcej raz na dwa tygodnie, ale dopiero wówczas, gdy roślina ma już całkowicie sucho w doniczce. Warto dodać, że nieźle znosi ona suche powietrze.
Z pewnością drzewko szczęścia będzie dobrą propozycją dla osób, które cenią sobie tradycyjnie uprawiane w naszym kraju rośliny doniczkowe. Grubosz zdecydowanie nie jest tu jakąś nowością! Wspaniale nadaje się także jako pierwsza roślina dla początkujących, bo ma dużą tolerancję na błędy, które przecież każdemu mogą się przytrafić. Możliwość formowania jego pokroju na kształt drzewka bonsai sprawia, że podoba się też estetom.
Zobacz też: Szczawik- roślina o różnych obliczach. Odmiany i pielęgnacja
Drzewko szczęścia. Zdjęcie ilustracyjne pjatnica/shutterstock.com