Budleja Dawida - piękna roślina uwielbiana przez motyle. Jak ją uprawiać?

Budleja to popularna roślina ogrodowa, która łączy niskie wymagania i odporność z atrakcyjnym kwieciem. To ostatnie wabi do ogrodu motyle, które chętnie z niego korzystają. Jak wygląda jej uprawa?

Budleja Dawida - ''motyli krzew'' i ozdoba ogrodu

Ta atrakcyjna roślina w stanie dzikim występuje w Chinach i Japonii. Z Azji przywieziono ją więc do Europy dopiero w XVIII w., gdzie zyskała sobie miano ''motylego krzewu'' - właśnie dlatego, że te piękne i pożyteczne owady chętnie korzystają z uroku jej kwiatów. W naturalnym środowisku ta miododajna roślina wabi także kolibry. 

Budleja. Zdjęcie ilustracyjneBudleja. Zdjęcie ilustracyjne Ania Zakrzewska/shutterstock.com

Budleja Dawida kwitnie zaś bardzo pięknie i długo - dodatkowo pięknie wówczas pachnie. Jak wyglądają? Kwiaty przybierają postać długich kiści, podobnych do lilaka pospolitego, które zaczynają pojawiać się w czerwcu. Mogą mieć różne kolory - biały, niebieski, karmazynowy czy fioletowy.  Kwitnienie kończy się po pierwszych przymrozkach. Można sprawić, że będzie bardziej obfite, usuwając uschnięte kwiatostany. Sam krzew budlei Dawida osiąga wysokość nawet do 5 m, jednak najczęściej dorasta do 3 m. Liście są bladozielone, omszone i lancetowate. 

Budleja - uprawa w ogrodzie. Na co zwrócić uwagę?

Jakie warunki powinna mieć stworzona budleja? Uprawa w ogrodzie wymaga przede wszystkim posadzenia rośliny na odpowiednim podłożu. Gleba powinna być lekka, gliniasto-piaszczysta i o odczynie obojętnym. Warto, żeby miejsce było ciepłe i słoneczne. Należy chronić budleje przed działaniem mroźnego wiatru. Zwłaszcza młode egzemplarze powinno się też osłaniać na zimę. Kopczyki lub gałęzie iglaste usuwa się dopiero w marcu. Warto jednak pamiętać, że powrót mrozów musi być sygnałem do ponownego osłonienia rośliny.

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Budleja - pielęgnacja. Co zrobić, żeby roślina dobrze rosła?

Bardzo ważne jest nawożenie. Roślina wymaga w czasie bujnego wzrostu przynajmniej dwukrotnego lub trzykrotnego stosowania nawozów wieloskładnikowych. Warto też zwrócić uwagę na sposób, w jaki kwitnie budleja. Pielęgnacja obejmuje coroczne przycinanie krzewu na wysokość ok. 1 m. Dzięki temu kwitnienie i kondycja rośliny będą lepsze - kwiaty pojawiają się bowiem na pędach jednorocznych. Cięcie wykonuje się wtedy, gdy nie ma już groźby przemarznięcia budlei. 

Budleja. Zdjęcie ilustracyjneBudleja. Zdjęcie ilustracyjne Dirk M. de Boer/shutterstock.com

Kiedy sadzi się budleje? Jesienią początek nasadzeń ma miejsce w październiku i trwa do pierwszych mrozów. Wiosną kończy się zaś w maju. Rozmnażanie krzewu jest dość łatwe - sadzonki pędowe powinny mieć grubość ołówka i ok. 15 cm długości. Rozmnażanie z nasion jest trudniejsze - trzeba je zebrać jesienią i przechować do wiosny w odpowiedniej temperaturze. Niestety, krzew ten jest dosyć podatny na inwazję mszyc i przędziorków. Można się ich pozbyć stosując ekologiczny spray. Środki chemiczne nie są wskazane z uwagi na liczne owady, które wabione są przez te rośliny. 

Zobacz też: Wiciokrzew - pielęgnacja i uprawa. Jak dbać o pnącza, których kwiaty przyciągają kolorem i słodkim zapachem?

Jak podlewać budleje?

O tym, jak podlewać budleje, decyduje pora roku. W praktyce należy o nią zadbać zwłaszcza w lecie, gdy ziemia przesycha. Wówczas konieczne jest obfite podlewanie, bo budleja bardzo łatwo traci wilgoć.

Budleja - roślina lecznicza i ozdobna

Jakie jeszcze właściwości posiada Budleja? Roślina ta w wielu krajach wykorzystywana jest ze względu na swoje lecznicze właściwości. Poszczególne odmiany bywają cenne z uwagi na leczenie schorzeń takich, jak choroby wątroby, biegunki, krwotoki, wrzody czy reumatyzm. Przede wszystkim budleja pozostaje wspaniałą ozdobą ogrodu. Można stosować uprawy karłowate, które przeznaczone są do posadzenia w donicach. Zwykle budleje sadzi się na rabatach. Warto wtedy łączyć obok siebie różne odmiany barwne. Świetnie wyglądają również nad wodą - trzeba więc rozważyć ich posadzenie nad przydomowym oczkiem. 

Zobacz też: Nasturcje - piękne kwiaty, które sprawdzą się też w kuchni. Jak uprawiać nasturcje?

Budleja. Zdjęcie ilustracyjneBudleja. Zdjęcie ilustracyjne Repelsteeltje/shutterstock.com

Więcej o: