Ćwiczenia dla dzieci? Dla niektórych może brzmieć to absurdalnie. Tymczasem nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne w rozwoju dziecka jest dbanie o jego aktywność fizyczną. Każde z nich jest trochę inne, dlatego potrzebuje innych form wsparcia – zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym.
Rozwój dziecka to o wiele bardziej skomplikowany proces, niż może się nam wydawać. Wymaga od rodziców dużej dawki uwagi, poświęcenia i energii. Ważne jest, aby nie zapominać o dodatkowych formach wsparcia fizycznego i psychicznego. Ćwiczenia łączące ze sobą te dwa aspekty często są źródłem inspiracji dla przedszkolanek, na których spoczywa odpowiedzialność za częściowe przygotowanie dziecka do życia w społeczeństwie.
Oczywiście każdy rodzic powinien pamiętać o tym, by regularnie wyjaśniać dziecku funkcjonowanie świata i okazywać wsparcie w każdym momencie jego życia. Oprócz tradycyjnych ćwiczeń, w których skład mogą wchodzić pajacyki, skłony czy przysiady, warto jest nadać „treningom” dzieci charakter opowieści.
Dzieci z natury są niesamowicie wrażliwe. Małe, niefortunne wydarzenia często uderzają w nie o wiele mocniej niż w dorosłych. W związku z tym ważne jest, aby zapewnić dzieciom stabilny i określony rytm dnia. Ćwiczenia, które pomogą rozwinąć ich wyobraźnię mogą korzystnie zaowocować w dorosłym życiu. Psychoterapeutka, Karolina Jarmołowicz, proponuje zestaw relaksacyjnych ćwiczeń, które wzmocnią naszą więź z dzieckiem i przyczynią się do prawidłowego rozwoju malucha.
Ćwiczenie 1: W krainie „masażyków”
To ćwiczenie jest skierowane głównie do najmłodszych. Polega ono na mówieniu wierszyka i dobieraniu do niego odpowiedniej aktywności ruchowej, np. szczypanie, głaskanie. Można do tego wykorzystać dowolny rodzaj opowieści, np. wiersz Jana Brzechwy „Dzik”:
Dzik jest dziki, dzik jest zły. (dziecko zwrócone do nas plecami; z wyczuciem stukamy w jego plecy opuszkami złączonych palców obu dłoni)
Dzik ma bardzo ostre kły. (stukamy palcami wskazującymi, naśladując kłucie)
Kto spotyka w lesie dzika, (powoli kroczymy palcami)
ten na drzewo szybko zmyka (przebiegamy opuszkami palców obu dłoni wzdłuż kręgosłupa, od dolnej części pleców ku górnej, zatrzymujemy się na czubku głowy)
Poniższe ćwiczenia będą opierały się na tym samym schemacie: instrukcją dla czynności wykonywanych przez dziecko ma być czytana opowiastka.
Ćwiczenie 2. Kocie zabawy
„Z pewnością widziałeś/widziałaś kiedyś, jak zachowuje się kot po przebudzeniu. Przeciąga się i pręży wszystkie części ciała. Spróbuj przeciągnąć się jak kot. Wyciągnij ramiona (każde na 10 sekund). Rozciągnij się dokładnie. Jeżeli masz ochotę na ziewanie – ziewaj. Poruszaj wszystkimi napiętymi mięśniami, poczuj swoje ciało.”
Ćwiczenie 3. Oszukany siłacz
„Siłacz ledwie rusza się, bo ma tyle mięśni. Stąpa ciężko jak zapaśnik sumo po macie. Unosi nogi, napręża bicepsy, wydaje z siebie przedziwne dźwięki i puszy się niczym paw. Nagle okazuje się, że nie potrafi być tak mocny przez cały czas. Kiedy się tak popisuje to zaczyna mu brakować tchu i opada z sił, jest coraz słabszy. Ręce zwisają mu wzdłuż tułowia, robi się miękki jak gąbka. Jak tylko odpocznie, zaraz znowu jest gotowy pokazać na co go stać.”
Ćwiczenie 4. Piłeczka relaksu
„Chcąc pozbyć się napięcia z rąk można zachęcić dziecko do wzięcia dowolnej piłeczki, (jeżeli w domu posiada piłkę „kolczatkę” to dobrze jest użyć właśnie takiej) oraz ściskanie jej i rolkowanie, wdychając i wydychając swobodnie powietrze. Ćwiczenie to można wykorzystywać do masowania również innych części ciała zamieniając się z dzieckiem rolami; raz rodzic masuje dziecko, a raz dziecko rodzica.”
Tego typu ćwiczenia pomogą dziecku zaadaptować się z otaczającą nas rzeczywistością. Nie tylko pobudzą jego wyobraźnię, ale także nauczą gry skojarzeń. Dodatkiem do tego treningu mogą być tradycyjne ćwiczenia ruchowe, które przyczynią się do zmniejszenia ryzyka otyłości, poprawią koncentrację i zwiększą siłę kości. Warto jest zaszczepiać w dziecku zdrowe nawyki już od najmłodszych lat.
Zobacz też: ładne ubranka dziecięce na Avanti24.pl!