Juka ogrodowa: skąd pochodzi i jak ją uprawiać?

Juka ogrodowa to roślina, która prezentuje się doskonale zarówno w pojedynkę, jak i w większych grupach. Jako niezbyt wymagający, za to bardzo atrakcyjny kwiat, zdobiący ogród przez cały rok rozetami liści, a na początku lata dodatkowo wiechami kwiatostanów, z powodzeniem zadomowiła się w przydomowych ogródkach. Poznajmy jej sekrety.

Juka ogrodowa: cena

Jak na to, jak atrakcyjną rośliną jest juka ogrodowa, cena jej nie jest zbyt wygórowana. Co prawda, jukę ogrodową można wyhodować z nasion, jednak jest to metoda bardzo niepewna. Zdecydowanie lepiej jest kupić gotową sadzonkę – zwłaszcza że rozmnażanie tej wieloletniej byliny nie jest zbyt trudne. Już po pierwszym kwitnieniu roślina mateczna wydaje odrosty, które w kolejnych latach będą tworzyć zwarte kępy i kwitnąć. Oddzielenie i ukorzenienie odrostów wyrastających przy roślinie matecznej pozwoli na zwiększenie liczby juk w naszym ogrodzie.

Juka ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjneJuka ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjne aniana/shutterstock.com

Cena juki ogrodowej zależy od jej odmiany. Poszczególne odmiany różnią się od siebie przede wszystkim zabarwieniem liści. W granicach 20 złotych zapłacimy za odmianę Colour Guard, której liście na brzegach są zielone (czasem lekko różowe), a w części środkowej – żółte. Wydatek rzędu nieco ponad 20 złotych czeka nas, jeśli chcemy kupić jukę Bright Edge, której liście mają żółte brzegi. Żółte brzegi charakteryzują także odmianę Golden Sword, za którą zapłacimy ponad 30 złotych, jak również Variegata – to jest już droższa roślina, trzeba liczyć się z wyasygnowaniem około 100 złotych. Nieco tańsza, a równie ciekawa jest odmiana Ivory Tower, z biało obrzeżonymi liśćmi – tę zakupimy za 30 do 60 złotych.

Surfinia i petunia wymaga regularnego podlewanie. Zdjęcie ilustracyjne Surfinia - jeden z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w Polsce

Jukka ogrodowa – skąd pochodzi?

Jukka ogrodowa to zwyczajowa nazwa juki karolińskiej (Yucca filamentosa), nazywanej też czasem juką kalifornijską. Jak nietrudno się domyślić, nazwy te związane są z pochodzeniem byliny, jej ojczyzną są bowiem południowo-wschodnie stany Ameryki Północnej, w tym Karolina Północna i Południowa. Jako że jest byliną odporną na mrozy, a dodatkowo również na suszę, uprawianie jej w naszym klimacie jest jak najbardziej możliwe. Liście juki karolińskiej są mieczowate, zaostrzone na końcach i tworzą imponującą rozetę w kolorze zielonym lub niebieskawym. Poszczególne odmiany juki ogrodowej różnią się od siebie wyglądem liści.

Juka ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjneJuka ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjne anmbph/shutterstock.com

Najpopularniejsze odmiany juki kalifornijskiej:

  • Variegata – wyróżniają ją niebieskozielone liście z białymi paskami,
  • Bright Edge – odmiana karłowata, z zielono-żółtymi liśćmi,
  • Color Guard – niska odmiana, brzegi jej liści mają tendencję do różowienia,
  • Ivory Tower – odmiana z liśćmi o białym obrzeżu.

Zobacz też: Floksy. Co to za kwiaty i jak je uprawiać w domu?

Kwiaty ogrodowe: juka jako roślina modna i elegancka

Jak wszystkie zimozielone kwiaty ogrodowe, juka jest całoroczną ozdobą rabat, elementów małej architektury, balkonów i tarasów. Choć jej odmiany różnią się między sobą kolorem i rozmiarem liści, to wszystkie wytwarzają jednakowe, białe kwiatostany. Spośród rozłożystych rozet tworzonych przez liście wyrastają długie łodygi, mogące osiągać wysokość nawet dwóch metrów. Na tych łodygach rosną kremowobiałe kwiaty, które mają po sześć płatków, sześć pręcików i słupek. Dzwonkowate kwiaty zebrane są w długie, wyprostowane i okazałe kwiatostany. Zdobią roślinę zwykle od czerwca do sierpnia.

Zobacz też: Hortensja ogrodowa: uprawa i pielęgnacja

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Jak sadzić jukę ogrodową?

Jeśli zastanawiacie się, jak sadzić jukę ogrodową, podpowiadamy, że najlepiej sadzić ją wiosną, gdyż młode okazy nie są aż tak wytrzymałe na ujemne temperatury, jak starsze egzemplarze. Warto posadzić ją w miejscu ciepłym i słonecznym, osłoniętym od silnych wiatrów. Doskonała będzie wystawa południowa, gdyż bylinie tej nie zaszkodzi nawet prażące słońce. Miejsce nie może być stale wilgotne, ziemia powinna być zdrenowana, niezbyt żyzna, może być piaszczysta i koniecznie dobrze przepuszczalna, najlepiej o odczynie zbliżonym do obojętnego. Sadzonkom można przyciąć liście, w ten sposób szybciej się ukorzenią.

Z kolei kiedy juka przekwitnie, roślina mateczna zamiera. Wówczas u jej podstawy wyrastają rośliny zastępcze. Należy dokładnie odciąć przekwitnięte kwiaty, by z podziemnych bocznych liści mogły się w kolejnym roku rozwinąć nowe rozety. Będzie je można rozsadzić jako nowe sadzonki, po uprzednim osuszeniu miejsc podziału. Można zrobić to w sierpniu lub wrześniu.

Krzewuszka kwitnie nawet dwa razy w jednym roku. Zdjęcie ilustracyjne Krzewuszka: co musisz o niej wiedzieć? Uprawa i pielęgnacja

Jak uprawiać jukę ogrodową?

Ci, którzy zastanawiają się, jak uprawiać jukę ogrodową, nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to roślina mająca niewielkie wymagania. Jeśli stanowisko, na którym ją posadzimy, będzie wystarczająco nasłonecznione i osłonięte, to powinna sobie doskonale poradzić sama. Roślina ma głęboki system korzeniowy i dobrze wytrzymuje suszę, więc z reguły nie potrzebuje podlewania. Nawożenie również można ograniczyć do absolutnego minimum – podanie nawozów dwa lub trzy razy w sezonie będzie wystarczające. Choć jest mrozoodporna, warto zabezpieczyć ją przed działaniem niskich temperatur. Można na przykład zebrać rozetę liści i związać je luźno u góry sznurkiem. Korzenie warto ochronić gałązkami świerku. Roślinę można też okryć słomą, tekturą czy grubym pudełkiem. Okryta na zimę juka odwdzięczy się wiosną ładnym kwitnieniem i zdrowym, zielonym kolorem liści.

Zobacz też: Różanecznik - uprawa, pielęgnacja i znaczenie tego imponującego krzewu. Jak o niego dbać?

Więcej o: