Zmiana czasu 2021. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki na czas letni?

Nadchodzi zmiana czasu z zimowego na letni. Wkrótce przestawimy zegarki o godzinę do przodu. Wielu z nas nie podoba się fakt, że noc będzie krótsza, ale wzrastająca temperatura i budząca się do życia natura mogą nam to wynagrodzić. Kiedy następuje zmiana czasu?

Zmiana czasu zimowego na letni jest dla wielu osób problemem ze względu na to, że śpimy o godzinę krócej. Samo przestawianie zegarków wywołuje kontrowersje nie od dziś. Warto pamiętać, kiedy należy przestawić zegarek, aby chociażby nie zaspać do pracy. 

Zobacz wideo Czy alkohol pomaga zasnąć? [NaZdrowie] Wybierz serwis

Kiedy zmieniamy czas w 2021 roku?

Tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z 27 na 28 marca, z godziny 02:00 na 03:00. Dlaczego przesuwamy wskazówki zegara w ten sposób? Powód jest następujący: dzień jest dłuższy latem. W miesiącach zimowych pragniemy skorzystać jak najdłużej z dnia, dlatego przestawiamy wskazówki o godzinę do tyłu. Niwelujemy tą metodą odczuwanie zmiany wiosennej. Istnieją osoby, którym zmiana czasu jest obojętna, natomiast wielu z nas potrzebuje chwili na odnalezienie się w nowym rytmie ze względu na zaburzenia snu.

Czy zmiana czasu jest potrzebna?

Z każdym rokiem coraz głośniej podważa się słuszność zmiany czasu. Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowało w tej sprawie projekt likwidacyjny, jednak prace nad nim zostały przerwane. Sprawą zajęła się także Unia Europejska. Opowiedziały się za nią: Litwa, Szwecja oraz Finlandia. Ich interwencja doprowadziła do tego, że w 2018 roku przegłosowano rezolucję, która zapewniała, że ostatnia zmiana czasu nastąpi 3 lata później – czyli w 2021 roku. Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii potwierdziła, że prace nad rezolucją zmniejszyły się wraz z rokiem 2019:

Działania ograniczyły się do wymiany korespondencji informacyjnej pomiędzy poszczególnymi krajami. Od marca 2020 (początek pandemii) jakakolwiek korespondencja w tym zakresie ustała. Niestety w bieżącym roku zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE wszystkie działania zostały praktycznie wstrzymane. Zapowiadany termin na odstąpienie od zmiany czasu w 2021 roku raczej nie wydaje się być celem możliwym do osiągnięcia
Więcej o: