Wielkanoc 2021. Za ile dni będziemy obchodzić Święta Wielkanocne? W te dni nie pójdziemy do pracy

Wielkanoc zbliża się do nas wielkimi krokami. Kiedy będziemy ją obchodzić? Już wkrótce w naszych domach zagoszczą bazie i wiklinowe koszyki. Zobacz którego dnia rozpoczniemy najważniejsze święto religii chrześcijańskiej.

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan. Właśnie ono stało się symbolem męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przygotowania do tego wydarzenia trwają 40 dni. W tym czasie powstrzymujemy się od nadmiernych przyjemności i ćwiczymy naszą silną wolę w wielkopostnych postanowieniach. 28 marca wszyscy katolicy staną przed kościołem z kolorowymi palmami, które symbolizują odradzające się życie. Niedziela Palmowa rozpocznie celebrację Wielkiego Tygodnia.

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Wielkanoc w 2021 roku – którego dnia rozpoczniemy świętowanie?

Święta Wielkanocne zawsze poprzedza tzw. Wielki Tydzień. To czas, w którym wierzący mają okazję zatrzymać na chwilę swoje życie i zastanowić się nad tym, jak wielką wartość za sobą niosą. Uważa się, że moment zadumy to niezbędny element przygotowań do zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Czwartek przypada w tym roku na 1 kwietnia. Tego dnia w kościołach katolickich rozpoczną się nabożeństwa Triduum Paschalnego, które upamiętniają ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii oraz męczeńską śmierć Jezusa.

Na które dni przypadną Święta Wielkanocne?

Wielki Tydzień rozpocznie się 1 kwietnia 2021r. W jego skład wchodzą:

28 marca: Niedziela Palmowa – święto ustanowione na pamiątkę przybycia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy

1 kwietnia: Wielki Czwartek – dzień, w którym wspomina się ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii

2 kwietnia: Wielki Piątek – tego dnia obchodzona jest Liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca męczeńską śmierć na krzyżu

3 kwietnia: Wielka Sobota –  wierni przychodzą do kościoła, aby poświęcić pokarmy, które będą spożywane następnego dnia, podczas śniadania wielkanocnego

Świętowanie rozpocznie się 4 kwietnia, w Wielką Niedzielę. Ten dzień jest symbolem zmartwychwstania Chrystusa. Wierni spotykają się wówczas na śniadanie wielkanocne, aby wspólnie celebrować dzień odkupienia. 4 i 5 kwietnia będą także dniami wolnymi od pracy.

Więcej o: