Mieczyki - uprawa, sadzenie, pielęgnacja barwnych kwiatów ogrodowych

Mieczyki (inaczej gladiole) to piękne, kolorowe kwiaty, których nazwa wzięła się od łacińskiego pojęcia "gladius" (miecz). Sprawdź, w jaki sposób o nie zadbać, by stanowiły ozdobę Twojego ogrodu.

Mieczyki to rośliny z rodziny kosaćcowatych, do której należą również frezja i szafran. W naturze rosną w obszarach tropikalnych i subtropikalnych: w Afryce, w regionie Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie i w Zachodniej Syberii. W Polsce mamy do czynienia z dwoma gatunkami rosnącymi dziko: mieczykiem błotnym i mieczykiem dachówkowatym. Mieczyk drobnokwiatowy, którego możemy spotkać w ogrodach, nie występuje już niestety w naszym dzikim środowisku naturalnym.

Mieczyki: kiedy sadzić?

Mieczyki – kiedy sadzić te kwiaty? Tradycyjnie powinno się to robić na wiosnę, najlepiej między kwietniem a majem. Do zakwitnięcia kwiatów dojdzie jeszcze tego samego roku, najprędzej w lipcu, a najpóźniej w sierpniu. Jeśli jednak chcesz, by mieczyki zakwitły trochę później, posadź je z końcem czerwca, a wówczas możesz się cieszyć wyjątkowymi kwiatami jeszcze w październiku.

Kiedy mieczyki przekwitną, dochodzi do zamarcia bulwy matecznej, na jej miejsce pojawiają się natomiast bulwy zastępcze oraz bulwiki przybyszowe – służą one do rozmnażania rośliny.

Mieczyki. Zdjęcie ilustracyjneMieczyki. Zdjęcie ilustracyjne PhotoJuli86/shutterstock.com

Mieczyki: sadzenie

Jeśli chcesz uprawiać w swoim ogrodzie mieczyki, sadzenie powinno się odbyć według określonych zasad. Przede wszystkim, postaraj się, by zostały one posadzone w rzędach, a pomiędzy jednym a drugim egzemplarzem została zachowana odległość około 20 centymetrów. Wykorzystaj kołek do sadzenia, by odmierzyć na nim od ośmiu do dziesięciu centymetrów i dla każdej cebulki kwiatowej wykonać osobny otwór. Koniecznie sadź kwiaty w taki sposób, by płaska część bulwy znajdowała się na dole.

Kiedy zasypiesz wszystkie otwory, obficie podlej swoje mieczyki. Jako wierzchnią warstwę podłoża możesz też wykorzystać torf, który pozwoli na utrzymanie optymalnej wilgotności we wnętrzu gleby. Jeśli chcesz, możesz też spróbować zasadzić gladiole w donicy, wtedy jednak postaraj się o nieco większe zagęszczenie cebulek. Ponadto, musisz wybrać donicę o sporym rozmiarze oraz zadbać o odpowiednią warstwę drenażową.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Mieczyki: uprawa

Uprawa mieczyków może być dość wymagająca, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Na ich stanowisko należałoby wybrać miejsce osłonięte od wiatru, a jednocześnie ciepłe i słoneczne. Silne ruchy powietrza mogłyby doprowadzić do złamania łodyg, ponieważ gladiole potrafią rosnąć bardzo wysokie. Gleba, w jakiej sadzi się te kwiaty, powinna być bardzo żyzna, przepuszczalna i próchnicza, o obojętnym odczynie pH.

Mieczyki. Zdjęcie ilustracyjneMieczyki. Zdjęcie ilustracyjne Ekaterina Kaiurova/shutterstock.com

Mieczyki: pielęgnacja rośliny

Pielęgnacja mieczyków jest konieczna, by mogły się rozwijać i cieszyć oko osoby, która przyjrzy się ogródkowym rabatkom. Jeśli pędy gladioli osiągną sporą wysokość, powinno się je podwiązać, ponieważ mogą się złamać nawet pod samym ciężarem kwiatów. W przypadku, gdy mamy do czynienia z suszą, ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również obfite podlewanie kwiatów, przede wszystkim przed i w trakcie kwitnienia.

Choć mieczyki są w większości odporne na szkodniki roślin, atakują je wciornastki. Ponadto, kwiaty te wykazują sporą podatność na choroby, takie jak:

  • rdza,
  • szara pleśń,
  • fuzarioza,
  • zgnilizna twardzikowa.

Kiedy wykopać mieczyki?

Kiedy wykopać mieczyki? Niestety, gladiole nie są roślinami mrozoodpornymi, a ich bulwy bardzo źle znoszą niską temperaturę, dlatego na zimę muszą zostać wykopane z ziemi. Najlepiej zrobić to sześć tygodni po przekwitnięciu rośliny (najczęściej termin wypada na połowę września lub początek października). Kiedy już wykopiesz mieczyka z ziemi, musisz obciąć pęd około pięciu-dziesięciu centymetrów nad cebulką, a następnie poczekać, aż się zasuszy (około tydzień). Po tym czasie możesz usunąć pozostałości pędu, a następnie pozostawić cebulki na dwa-trzy tygodnie, by suszyły się dalej. Dopiero po takim okresie powinno się oczyścić bulwy z liści, korzeni i rozdzielić je z bulwikami przybyszowymi. Po oczyszczeniu trzeba je ułożyć w skrzyniach z prześwitami, gdzie będą czekać do wiosny (warto zadbać o stałą temperaturę w granicach od pięciu do dziewięciu stopni Celsjusza).

Zobacz też: Laurowiśnia - sprawdź, dlaczego warto mieć ją w ogrodzie

Więcej o: