Młynarska poddała się podwójnej mastektomii. "Na tym etapie miałam jeszcze wybór"

Paulina Młynarska poinformowała w social mediach, że poddała się podwójnej mastektomii. Jakiś czas temu wykryto u niej zmiany morfologiczne, których obecność świadczy o wysokim ryzyku zachorowania na złośliwego raka piersi, dlatego dziennikarka zdecydowała się na usunięcie obu piersi.

Paulina Młynarska przekazała informację o podwójnej mastektomii za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zabieg wykonała na Krecie, gdzie obecnie mieszka. W poście na Facebooku opowiedziała, dlaczego zdecydowała się na usunięcie piersi oraz zaapelowała do kobiet, aby regularnie się badały.

Naukowcy ostrzegają: wiosenne przesilenie będzie się nasilać z roku na rok Przesilenie wiosenne. Jak radzić sobie ze złym samopoczuciem?

Paulina Młynarska usunęła obie piersi. “Za mną podwójna profilaktyczna mastektomia” 

Dziennikarka podkreśliła w poście, że regularnie wykonywała wszystkie badania. Wierzyła, że dzięki temu uchroni się przed ewentualnymi nieodwracalnymi zmianami w organizmie. Jak widać, postępowała bardzo mądrze. Dzięki profilaktyce wykryto u Pauliny Młynarskiej zmiany morfologiczne, których obecność świadczy o wysokim ryzyku zachorowania na złośliwego raka piersi.  

Wahałam się, czy o tym pisać. Jednak pomyślałam, że jeśli choć jedna/jeden z Was weźmie to sobie do serca, to warto. Za mną podwójna profilaktyczna mastektomia. Nie wchodząc w szczegóły, jakiś czas temu odkryto u mnie zmiany morfologiczne, których obecność świadczy o wysokim ryzyku zachorowania na złośliwego raka piersi w przyszłości. Na tym etapie miałam jeszcze wybór. Mogłam zdecydować się na ścieżkę "zachowawczą", czyli branie leków przez długie lata i częste badania kontrolne lub na "ostre cięcie" - leczenie operacyjne z jednoczesną rekonstrukcją plastyczną - napisała Paulina Młynarska w poście 
Rozważanie tej alternatywy było bardzo trudnym procesem. Nie ma bowiem bezwzględnych wskazań do profilaktycznej mastektomii. Względne wskazania obejmują wykrycie mutacji BRCA1 i/lub BRCA2, obciążenia rodzinne oraz podejrzane zmiany morfologiczne. Decyzja należy do osoby, której problem dotyczy i to ona musi sama rozważyć swoje „za” i „przeciw”. Ani leczenie farmakologiczne, ani operacja nie są tu łagodnym działaniem pozbawionym skutków ubocznych. Jednak podkreślam: na tym etapie jest jeszcze wybór! Ja przed nim stanęłam - dodała.
Zobacz wideo "Dotykam, wygrywam" - samobadanie piersi jest bardzo ważne

Dziennikarka wspomniała także o Angelinie Jolie, która w 2013 roku poddała się takiemu zabiegowi.  

Dziś wiemy, że „efekt Angeliny” uratował tysiące kobiet. Na szczęście świat się zmienia. Mastektomia zapobiegawcza jest obecnie, w większości cywilizowanych krajów, normalną i refundowaną procedurą medyczną. W Polsce Od 2019 roku. 

Paulina Młynarska apeluje do kobiet: Umówcie się na swoje badania przesiewowe! 

Paulina Młynarska zaapelowała do kobiet, aby wykonywały badania profilaktyczne. Dziennikarka ma nadzieje, że jej wyznanie da wielu ludziom do myślenia i skłoni do badań kontrolnych

Chcę Was o coś poprosić: umówcie się na swoje badania przesiewowe! Mammografia, usg, cytologia, czy cokolwiek innego, co w Waszym wypadku wymaga kontroli. Jeżeli Was to zmotywuje, to napiszcie tu w komciach, że „już”. 

Profilaktyczna mastektomia refundowana w Polsce

Prewencyjne usunięcie piersi u kobiet obciążonych mutacją w genie BRCA1 i BRCA2 jest w Polsce finansowane z budżetu Państwa jako świadczenie gwarantowane. NFZ refunduje zarówno amputację piersi, jak i jej odtworzenie (zabieg rekonstrukcji). 

Perfumy na wiosnę Jak przedłużyć trwałość perfum? Cztery sprawdzone triki

Więcej o: