Likwidacja funduszy emerytalnych już niedługo. Wiecie jak sprawdzić swoje środki zgromadzone w OFE?

Rząd przyjął ustawę o zniesienie Otwartych Funduszy Emerytalnych na rzecz Indywidualnych Kont Emerytalnych. Projekt ma wejść w życie już 1 czerwca 2021 roku. Od tego dnia do 22 sierpnia Polacy dostaną czas na podjęcie decyzji dotyczącej oszczędzanych środków. Podpowiadamy, jak w prosty sposób prawdzić stan OFE.

Przyjęcie przez rząd projektu ustawy likwidującej Otwarty Fundusz Emerytalny, będzie wymagało od Polaków podjęcia ważnych decyzji. Do wyboru pozostawiono nam dwie opcje: przeniesienie pieniędzy do ZUS lub pozostawienie ich w nowym Indywidualnym Koncie Emerytalnym. Wiele osób nie wie jednak, jakie kwoty widnieją na ich kontach. Jak się dowiedzieć ile środków udało się nam zaoszczędzić?

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Opłata przekształceniowa podatkiem od oszczędności?

Rząd przyjmuje ustawę o likwidacji OFE – co się stanie z zebranymi środkami?

Zgodnie z komunikatem Centrum Informacyjnego Rządu, OFE ma przestać działać. W alternatywie Polacy dostaną dwie możliwości przeniesienia zaoszczędzonych dotychczas środków. Jak informuje CIR:

Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywnie - możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS.

Obecnie OFE łączy w sobie aż 15,4 milionów członków. W zależności od tego, jak długo odkładaliśmy pieniądze, kwota zgromadzonych na nim środków będzie różna. Aktualnie średnia rachunków wynosi ok. 9689 zł. Tymczasem duża ilość Polaków wciąż nie wie, jak dowiedzieć się ile pieniędzy faktycznie udało im się zebrać.

Jak sprawdzić stan rachunku w OFE?

Środki zgromadzone na naszych rachunkach OFE wpływały na nie za pośrednictwem ZUS, który przekazywał na niego 2,92 procent naszych składek. Aby sprawdzić ile pieniędzy do tej pory udało nam się zaoszczędzić, należy zacząć od odwiedzenia strony Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Możemy się na nią zalogować za pośrednictwem banku, podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Następnie należy odnaleźć zakładkę „Ubezpieczony” i przejść do strony „Informacje o stanie konta”. Tam znajdziemy wszystkie składki odprowadzone na konto OFE. Kwota, która będzie na samej górze listy to dotychczas zgromadzone środki.

Innym sposobem sprawdzenia stanu rachunku jest odwiedzenie strony funduszu, na który się zdecydowaliśmy. Jest on zobowiązany do tego, by przekazać nam informację dotyczącą zebranych środków.

Na jakich zasadach przeniesiemy środki z OFE na IKE?

Przeniesienie środków do IKE będzie wymagało od nas złożenia odpowiedniej deklaracji. Będziemy mogli dostarczyć je od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku. Jak zaznacza CIR, różnica pomiędzy OFE a IKE będzie polegała na uprywatnieniu zebranych pieniędzy. W IKE będą miały one charakter prywatny, a nie jak w przypadku OFE - publiczny. Możliwość wypłacenia jej wyklaruje się dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Warto jednak mieć na uwadze, że IKE będzie pobierało od nas 15 procentowy podatek, który trafi do FUS. Zostanie on pobrany jednorazowo ze zgromadzonych w OFE środków.

Więcej o: