W Polsce wokół menstruacji funkcjonuje wiele mitów i stereotypów. Niestety jest to nadal temat, który często wywołuje niezręczność, wstyd, a nawet zażenowanie. Zdarza się także, że jest to powód do kpin i niewybrednych żartów. Jednak nie są to jedyne problemy związane z tą kwestią. Jak wynika z badań Kulczyk Foundation, nawet co piątej kobiecie w Polsce zdarza się nie mieć środków na zakup preferowanych, zapewniających komfort w czasie miesiączki środków higieny.
Skutki ubóstwa menstruacyjnego zaczęły dostrzegać kolejne rządy na świecie. Darmowe podpaski pojawiły się w szkołach i na uczelniach między innymi w Szkocji, Francji, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii.
Największe polskie organizacje, które od lat walczą z problemem wykluczenia menstruacyjnego, chcą takich zmian także w naszym kraju. Nadszedł czas na działanie. 8 marca 2021 organizacje te ogłosiły powołanie Okresowej Koalicji. W jej skład weszły:
Hasłem przewodnim manifestu i poniedziałkowego happeningu jest "Krew Nas Zalewa". Pokazuje ono niezgodę na dalsze ignorowanie tematu miesiączki oraz problemu ubóstwa menstruacyjnego w Polsce.
Inaugurując działanie Okresowej Koalicji, aktywistki i ekspertki przedstawiły swój manifest. Ogłosiły także najbliższe dwanaście miesięcy Rokiem Menstruacji. Jak piszą w manifeście:
Tylko razem możemy zmieniać rzeczywistość, która nas otacza, bo okres jest sprawą nas wszystkich. Ignorowanie tematu menstruacji sprawia, że KREW NAS ZALEWA! Zmieńmy to razem. [...] 8 marca 2022 roku publicznie podsumujemy efekty działań podjętych przez nas podczas całego ROKU MENSTRUACJI. Wierzymy, że ten rok będzie początkiem kompleksowych zmian w życiu publicznym i społecznym w Polsce w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, a kolejne lata przyniosą długofalowe efekty naszych działań.
W Roku Menstruacji Okresowa Koalicja zamierza podjąć następujące inicjatywy: