Trawa pampasowa - uprawa, kolory, cena wyjątkowo dekoracyjnej trawy

Trawa pampasowa jest prostą, choć bardzo efektowną rośliną z rodziny wiechlinowatych. Przekonaj się, gdzie ją posadzić i jak o nią dbać, by stanowiła bezkonkurencyjną ozdobę Twojego ogrodu.

Trawa pampasowa, znana także pod nazwami okolcz srebrzysty oraz kortaderia, to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najokazalszych traw ozdobnych. W środowisku naturalnym rośnie w Ameryce Południowej, także w rejonie zwanym Pampą, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Występuje w gęstych, zwartych kępach, na które składają się liście o szarozielonym odcieniu. Jej cechą charakterystyczną są puszyste wiechy, które wypuszcza (mają one od 20 do 40 centymetrów długości). Sama trawa w okresie przed kwitnieniem osiąga wysokość od 60 do 80 centymetrów. Warto wiedzieć, że żeńskie egzemplarze trawy pampasowej posiadają dorodniejsze kwiatostany.

Trawa pampasowa. Zdjęcie ilustracyjneTrawa pampasowa. Zdjęcie ilustracyjne Roman Babakin/shutterstock.com

Trawa pampasowa różowa – które odmiany?

Trawa pampasowa różowa stanowi jeden z przykładów tego gatunku. Choć najczęściej spotyka się egzemplarze o pióropuszach kremowej barwy, można też poszukać sobie okazów w innych kolorach. Jakie odmiany trzeba wybierać, by doczekać się różu pośród kęp trawy? Można zdecydować się chociażby na te dwie:

  • Rosea – jej pióropusze okazują się niezwykle efektowne, a w słoneczny dzień różowe wiechcie mienią się na srebrzysto. Ta odmiana trawy pampasowej osiąga nawet do dwóch metrów, a zakwita na koniec września;
  • Rendatleri – wiechy tej odmiany są czysto różowe, a trawa może osiągać więcej niż dwa metry wysokości w okresie kwitnienia.

Trawa pampasowa biała – jaką wybrać?

Trawa pampasowa biała nie jest szczególnie popularna, ale także ona może zagościć w Twoim ogrodzie, jeśli masz takie życzenie. W takim wypadku musisz się rozglądać za odmianą Sunningdale Silver, której wiechy są białe, z delikatnym, srebrzystym połyskiem. Charakteryzują się dużym rozmiarem i regularnością. Trawa pampasowa tej odmiany okazuje się też szczególnie wysoka – może się okazać, że dorośnie nawet do 2,5 metra.

Inną odmianą, która co prawda nie zagwarantuje idealnie białych pióropuszy, jest Pumila. To niewysoka trawa pampasowa (około metr wysokości), która wypuszcza wiechy w kolorze kremowej bieli.

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Trawa pampasowa: cena

Jeśli szukasz interesującego rozwiązania do ogrodu, ciekawą dekorację może Ci zapewnić trawa pampasowa. Cena tej rośliny może być bardzo różna. Za niektóre sadzonki wystarczy zapłacić 7-10 złotych, inne z kolei kosztują około 40 złotych. Nasiona trawy pampasowej można kupić za 3-4 złote.

Trawa pampasowa. Zdjęcie ilustracyjneTrawa pampasowa. Zdjęcie ilustracyjne Gardens by Design/shutterstock.com

Trawa pampasowa: sadzonki – które kupić?

Decyzja została podjęta: w Twoim ogrodzie ma zagościć trawa pampasowa. Sadzonki tej rośliny są dostępne w sprzedaży w trakcie jej okresu wegetacyjnego – po jakie warto sięgnąć, by cieszyć się pięknem tej niezwykłej trawy? Najlepiej sięgnąć po egzemplarz ze specjalnej szkółki bądź sklepu ogrodniczego. Każda roślina powinna być opatrzona etykietą z nazwą odmiany, gatunku i pochodzenia, by kupujący wiedział, jak prowadzić jej pielęgnację. Zwracaj uwagę na to, by wybrany egzemplarz był zdrowy, wolny od szkodników i nie posiadał zbyt wielu uszkodzeń.

Trawa pampasowa: uprawa

Uprawa trawy pampasowej nie jest szczególnie trudna. Należy sadzić ją w ogrodzie późną wiosną, ponieważ do prawidłowego rozwoju potrzebuje ciepła, a młoda jest szczególnie wrażliwa na chłód (najlepszy będzie na tę okoliczność maj, kiedy ustąpią już przymrozki). Najlepiej posadzić ją w słonecznym miejscu, osłoniętym od wiatru, ponieważ jej cienkie źdźbła okazują się silnie łamliwe. Potrzebuje żyznej gleby, która okaże się odpowiednio przepuszczalna, ale też dobrze zachowa wilgoć podczas upalnego lata. Nie może znajdować się w stale mokrym podłożu, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo doprowadzić do gnicia korzeni oraz jej powolnej śmierci.

W przypadku mało żyznej gleby, trawę pampasową można regularnie nawozić. Przed zimą, gdy jej wiechy zwiędną, należy ją luźno związać, a następnie osłonić słomą, liśćmi bądź gałęziami, by mogła przetrwać chłodny czas.

Zobacz też: Mieczyki - uprawa, sadzenie, pielęgnacja barwnych kwiatów ogrodowych

Więcej o: