Araukaria: co to za roślina? Odmiany, cena, pielęgnacja

Araukaria to ogromne drzewo iglaste, które imponuje nie tylko swoim rozmiarem, ale i wyjątkowym pokrojem. Przekonaj się, jak można uprawiać ją w naszych warunkach klimatycznych i poznaj jej odmiany.

Araukaria: drzewo ogrodowe do łagodniejszego klimatu

Trudno oderwać wzrok od urokliwego iglaka, jakim jest araukaria. Drzewo to w naturze osiąga spore rozmiary i jest zimozielone. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że odpowiada jej łagodny, morski klimat, w którym nie dochodzi do gwałtownych spadków temperatury poniżej zera stopni Celsjusza. W naszym regionie uprawia się ją więc raczej w domu, w pojemniku. Zdarzają się jednak próby sadzenia rośliny do gruntu – niektórzy uważają, że jest to możliwe na terenach nadmorskich, na zachodzie Polski oraz na Dolnym Śląsku. Chodzi o to, by temperatura nie utrzymywała się na dłużej poniżej -15 stopni Celsjusza, ponieważ krótkotrwały spadek nie powinien zagrozić roślinie. Do gruntu poleca się też sadzić kilkuletnie okazy, ponieważ są one bardziej odporne na chłód.

Araukaria. Zdjęcie ilustracyjneAraukaria. Zdjęcie ilustracyjne Iryna Melnyk/shutterstock.com

Klon palmowy to bardzo popularna roślina ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjne Klon palmowy: uprawa, pielęgnacja, odmiany

Araukaria chilijska a wyniosła – czym się różnią?

Araukaria chilijska to jedna z dwóch odmian tego drzewa, którą wykorzystuje się w uprawie. Jej równie popularną krewniaczką jest araukaria wyniosła. W naturalnym środowisku obie odmiany stanowią zimozielone iglaste drzewa dorastające nawet do 60 metrów wysokości. W uprawie domowej, kiedy rosną w pojemnikach, nie przekraczają zwykle 2 metrów, a taki wzrost osiągają zresztą dopiero po kilku latach, gdyż rozwijają się bardzo wolno.

Araukaria chilijska. Zdjęcie ilustracyjneAraukaria chilijska. Zdjęcie ilustracyjne Alexander Denisenko/shutterstock.com

Araukaria chilijska wzięła się z podzwrotnikowych terenów wilgotnych lasów Chile, gdzie temperatura powietrza spada zimą niekiedy delikatnie poniżej zera. Z kolei araukaria wyniosła pochodzi z wyspy Norfolk, znajdującej się w pobliżu Australii (odznacza się ona umiarkowanie ciepłym klimatem zwrotnikowym, wilgotnym i mającym znamiona morskiego).

Araukaria wyniosła. Zdjęcie ilustracyjneAraukaria wyniosła. Zdjęcie ilustracyjne honeymonster/shutterstock.com

Araukaria chilijska wyróżnia się sztywnymi, trójkątnymi i bardzo skórzastymi blaszkami (igłami/liśćmi), które odstają w górnej części oraz nieznacznie na siebie nachodzą. Występują one także na pniu drzewa, przez co wydaje się on najeżony zielonymi kolcami. Druga odmiana araukarii z kolei ma miękkie, zielone igły, które w dość gęsty sposób pokrywają pędy.

Araukaria – jaka ziemia będzie najlepsza?

Araukaria – jaka ziemia okaże się odpowiednia dla tej rośliny? Jako że jest to drzewo iglaste, potrzebuje podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Roślinę można więc uprawiać w gotowej ziemi do iglaków, kupionej w sklepie lub ziemi do roślin wrzosowatych, które także lubią kwaśniejsze pH. Podłoże to powinno być przepuszczalne, żyzne, próchniczne, a jednocześnie dosyć wilgotne.

Araukaria – pielęgnacja i uprawa w domu

Pielęgnacja araukarii w domu jest niestety dość wymagająca. Roślina ta potrzebuje przede wszystkim wysokiej wilgotności powietrza, dlatego też źle znosi suche powietrze w okresie grzewczym. Najlepszym miejscem dla niej będzie więc w mieszkaniu widna łazienka, a w domu oranżeria bądź przeszklony taras. Drzewo to nie znosi również bezpośredniego nasłonecznienia – nawet niewielka ilość mocnego słońca może doprowadzić do spalenia igieł, ich odpadnięcia oraz zasuszenia całej rośliny. Najlepiej więc postawić ją z dala od okna bądź wybrać dla niej północną wystawę. Przez większość roku może stać w temperaturze pokojowej, jednak zimą warto ją przenieść do dosyć jasnego, ale chłodnego pomieszczenia.

Warto zauważyć, że araukarii nie służą też dym papierosowy i opary pochodzące z kuchenki gazowej. W trakcie lata, zwłaszcza gdy jest upalne, należy podlewać ją często (dwa-trzy razy w tygodniu), zimą natomiast wystarczy zwykle raz na tydzień. Istotne jest kontrolowanie tego, by ziemia była stale wilgotna, ponieważ nawet jej delikatne przesuszenie może doprowadzić do zasychania końcówek igieł.

Jako że araukaria rośnie powoli, można ją spokojnie przesadzać co kilka lat. W późniejszym czasie zaleca się raczej jedynie wymianę wierzchniej warstwy podłoża.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Czy araukaria jest trująca?

Czy araukaria jest trująca? Jak zdecydowana większość roślin iglastych niestety zarówno araukaria chilijska, jak i araukaria wyniosła, są toksyczne. Z tego względu lepiej z nich zrezygnować, jeśli w domu są zwierzęta bądź małe dzieci, lub też umieścić je poza ich zasięgiem.

Hortensja ogrodowa występuje w wielu odmianach. Zdjęcie ilustracyjne Hortensja ogrodowa: uprawa i pielęgnacja

Araukaria: cena

Niestety, wolny wzrost wpływa też na dość spory koszt, z jakim jest związany zakup rośliny takiej jak araukaria. Cena za drzewko, które osiągnęło już około metra wysokości, może wynieść nawet ponad 200 złotych.

Zobacz też: Floksy. Co to za kwiaty i jak je uprawiać w domu?

Więcej o: