Kiedy wypada Wielkanoc w 2021 roku? Jakie obostrzenia będą obowiązywały? Rzecznik MZ komentuje

Wielkanoc 2021 zbliża się wielkimi krokami. Kiedy dokładnie wypada? Czy w tym roku znów będą obowiązywały obostrzenia i nie będziemy mogli zasiąść z rodziną przy wielkanocnym stole? W rozmowie z radiem Plus rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, mówił o przewidywanych restrykcjach.

Wielkanoc, to najważniejsze chrześcijańskie święto, upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to święto ruchome, więc co roku przypada w innym terminie, a my niezmiennie zachodzimy w głowę, kiedy świętujemy. Kiedy dokładnie wypada Wielkanoc w tym roku? Czy w tym roku będziemy mogli spędzić święta w gronie najbliższych? 

Kiedy wypada Wielkanoc 2021? 

W tym roku Wielkanoc wypada dokładnie 4 kwietnia. Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień, który rozpoczyna się Niedzielą Palmową - w tym roku wypadającą 28 marca. Kulminację świętowania stanowi Triduum Paschalne: 

  • Wielki Czwartek (1 kwietnia), kiedy wspominana jest ostatnia wieczerza Jezusa, 
  • Wielki Piątek (2 kwietnia) czyli dzień Męki Pańskiej, 
  • Wielka Sobota (3 kwietnia), kiedy zwyczajowo święcimy pokarmy na świąteczny stół.

Wielkanoc 2021. Czy będą obowiązywały obostrzenia? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia nie pozostawia wątpliwości 

Dotąd nie było wiadomo, jakie obostrzenia będą obowiązywać w nadchodzące święta wielkanocne. Stale zmieniająca się sytuacja związana z pandemią koronawirusa, rosnąca liczba nowych przypadków oraz regionalizacja obostrzeń nie zapowiadały poluzowania restrykcji. W rozmowie z Radiem Plus rzecznik Ministerstwa Zdrowia - Wojciech Andrusiewicz - nie pozostawił Polakom żadnych złudzeń:

Na pewno nie będą to jeszcze święta, do jakich przywykliśmy, zanim pojawił się koronawirus" - zastrzegł rzecznik MZ.
Jeżeli zechcemy, by późna wiosna i wczesne lato były tym okresem, gdy tych obostrzeń będzie coraz mniej, to w święta po raz kolejny powinniśmy spotkać się jedynie w gronie najbliższych osób

Wojciech Andrusiewicz dodał także, że najprawdopodobniej utrzymany zostanie limit 5 osób obecnych na spotkaniu. Przypomnijmy, że według aktualnego rozporządzenia z 26 lutego można organizować imprezy i spotkania do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu organizatora spotkania. Do tego limitu nie wlicza się organizatora i osób, które z nim mieszkają.

Zobacz wideo Mazurek migdałowy z budyniem i kajmakiem
Więcej o: