Jak usunąć kamień z muszli klozetowej? Oto prosty i domowy sposób, który musisz znać

Twarda woda to uciążliwy problem, z którym w domach boryka się większość z nas. Niestety osad, który powstaje na skutek twardej wody sprawia, że nie tylko nasze włosy czy skóra są w gorszej kondycji, lecz przede wszystkim armatura i ceramika sanitarna. Jak pozbyć się brzydkiego oraz uporczywego osadu z kamienia w toalecie? Oto tani, prosty, domowy i niezawodny sposób.

Nadmierne osadzanie się kamienia w sedesie spowodowane jest twardą wodą, czyli taką, w której występuje podwyższone stężenie soli wapnia, magnezu, żelaza i manganu. To właśnie te związki pozostawiają na toalecie nieestetyczny nalot. Najwięcej kamienia gromadzi się zwykle w odpływie toalety, a także w kołnierzu misy w miejscy, w którym woda spływa ze spłuczki. Niestety, nieregularne czyszczenie muszli klozetowej sprawia, że osad nawarstwia się i coraz trudniej się go pozbyć

Jak usunąć kamień z muszli klozetowej? Prosty sposób, dzięki któremu toaleta będzie lśnić czystością

Aby szybko i skutecznie pozbyć się kamiennego osadu z toalety, wcale nie musisz korzystać jedynie z chemicznych środków. Istnieje bowiem tani, ekologiczny i domowy sposób, dzięki któremu sedes będzie idealnie doczyszczony. Z pomocą przyjdzie nam niezawodny ocet. 

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia?
  1. Pierwszym krokiem jest usunięcie wody z syfonu toalety. Możesz użyć do tego np. pustej butelki lub jakiegoś pojemniczka.
  2. Następnie, po opróżnieniu odpływu z wody, na jej miejsce wlej dużą ilość octu spirytusowego (jeśli go podgrzejesz, jego "siła czyszcząca" będzie większa), który zmiękczy kamień, dzięki czemu bez wysiłku go usuniesz.
  3. Na zabrudzony kołnierz sedesu zastosuj natomiast okłady wykonane z ręczników papierowych nasączonych octem. Kawałki papieru powinny dobrze przylegać do powierzchni pokrytej kamiennym osadem.

Tak przygotowaną toaletę pozostaw przynajmniej na kilka godzin, a przy większych zabrudzeniach na całą noc. Po upływie tego czasu, pozostaje zdjąć okłady z ręcznika papierowego i doczyszczenie szczotką pozostałości osadu. Na koniec spłucz wodę, która usunie resztki zanieczyszczeń i ciesz się perfekcyjnie czystą toaletą. Pamiętaj, by takie czyszczenie wykonywać przynajmniej raz w miesiącu - wówczas kamień nie będzie tak trudny do usunięcia.

Więcej o: