Jak zwracać się do teściowej? Po imieniu, mamo, per pani? Dla wielu osób to spory problem

Nie da się ukryć, że wiele osób ma problem szczególnie z tym, jak zwracać się do mamy swojej drugiej połówki. Choć możliwości jest naprawdę wiele, ta z pozoru najbardziej oczywista, nie jest komfortowa dla każdego. Jaka forma będzie zatem najbardziej odpowiednia i sprawi, że obie strony będą czuły się z tym dobrze?
Zobacz wideo Zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Jak zwracać się do teściowej? To pytanie tuż po ślubie zadaje sobie wiele osób.  Mówić mamo, teściowo, pani, bezosobowo, a może po imieniu? To, w jaki sposób nazywasz swoich teściów, w dużym stopniu określa wasze relacje. Choć polski zwyczaj mówi, by do swojej teściowej oraz teścia zwracać się "mamo" i "tato", to nie wszystkim jednak odpowiada taki sposób i czują się z tym niekomfortowo. Wiele osób uważa bowiem, że rodziców ma się jednych i to dla nich zarezerwowane są te tytuły. Niektórzy nie chcą natomiast mówić w ten sposób, gdyż ich relacje z teściową są raczej napięte, więc taki zwrot wydaje się raczej sztuczny.

Jak zwracać się do swojej teściowej? Per "pani"

Na początku związku, mama drugiej połówki jest po prostu panią. Jednak zwracanie się po ślubie do swoich teściów per pan/pani usztywnia wzajemne relacje i sprawia, że żadna ze stron nie czuje się jak w prawdziwej rodzinie. Co więcej, zasady savoir vivre'u nie zalecają używania zwrotów pan, pani w odniesieniu do teściów, gdyż zwykle używa się ich w kontaktach oficjalnych, a nie w rodzinie. Eksperci nie polecają również używania formy bezosobowej, gdyż ta pozbawiona jest emocji i również sprawia, że relacje natychmiast wydają się bardziej zdystansowane.

Jak zwracać się do swojej teściowej? Na "ty"

Wiele osób twierdzi, że jednym z najwygodniejszych sposobów jest zwracanie się do siebie po imieniu. Jeśli twoja relacja z teściową na to pozwala i każdej ze stron to odpowiada, to jest to jak najbardziej w porządku. Należy jednak pamiętać, że mówienie po imieniu do osoby od nas starszej, może nie przyjść naturalnie i trzeba będzie się do tego przyzwyczaić. Propozycja przejścia na "ty" powinna jednak wyjść od teściowej - to ona jest starsza i to ona musi zdecydować, czy to rozwiązanie rzeczywiście będzie jej pasować.

Jak zwracać się do swojej teściowej? A może "mamo"

Mimo że mówienie do teściowej per "mamo" jest najpopularniejsze i najbardziej tradycyjne rozwiązanie, większość młodych małżeństw przyznaje, że czasem trudno się przestawić. Niektóre osoby zwyczajnie potrzebują zachęty, albo jawnego pozwolenia na to, do teściów zwracać się jak do rodziców. Co w przypadku kiedy jednak nie chcemy zwracać się do teściów "mamo" i "tato"? Neutralnym rozwiązaniem może stać się mówienie do nich: "proszę teściowej", "proszę teścia", lub "teściowo", "teściu" - oczywiście, jeśli taki zwrot im pasuje i nie mają z nim złych skojarzeń. 

Bez względu jednak na to, co wypada, a co mniej, najważniejszym kryterium przy wybraniu odpowiedniego zwrotu, powinien być komfort oraz wygoda obu stron. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie szczera rozmowa i zapytanie teściowej oraz teścia o ich preferencje, a następnie skonfrontowanie ich ze swoimi preferencjami i wybrać najlepszą opcję dla wszystkich.

Więcej o: