Które posłanki zaoszczędziły najwięcej? Rekordzistką Wanda Nowicka z SLD. Za nią posłanka PiS

Ile są w stanie zaoszczędzić posłanki? Niektóre mają na swoich kontach pore sumy. Wanda Nowicka, Joanna Borowiak i Zofia Czernow należą do najbardziej oszczędnych kobiet w Sejmie. Ile dokładnie mają pieniędzy?

Co roku wszyscy parlamentarzyści mają obowiązek składanie oświadczenia majątkowego. Pozarządowa organizacja MamPrawoWiedzeć.pl przeanalizowała oszczędności posłanek. Ile pieniędzy udało im się odłożyć? W 2019 roku średnia oszczędności kobiet w Sejmie wynosiła 103 tys. zł. Organizacja, obliczyła też wartość środkową (medianę) oszczędności, która wyniosła 35 tys. złotych. Które posłanki są najbogatsze? 

Najbogatsze kobiety w parlamencie. Ich oszczędności sięgają kilkuset tysięcy złotych

W Sejmie zasiada 130 kobiet, co stanowi 28 proc. całego składu izby niższej. Organizacja MamPrawoWiedzieć przyjrzała się dokładnie oszczędnościom posłanek. Które z nich posiadają największy majątek? Okazuje się, że największymi oszczędnościami zgromadzonymi w gotówce i na kontach bankowych mogą pochwalić się Wanda Nowicka, Joanna Borowiak i Zofia Czernow. 

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka wykazała w oświadczeniu majątkowym oszczędności w wysokości 883 tys. złotych, natomiast Joanna Borowiak z PiS-u 661 tys. złotych. Na trzecim miejscu wśród najbogatszych posłanek znalazła się Zofia Czernow z Koalicji Obywatelskiej, której oszczędności wynoszą 650 tys. zł. 

Z analizy przeprowadzonej przez organizację wynika, że statystycznie najwięcej oszczędności mają posłanki Koalicji Obywatelskiej - mediana ich oszczędności to 56 tys. zł. Za nimi są posłanki Prawa i sprawiedliwości z medianą na poziomie 35,6 tys. zł, natomiast w Koalicji Polskiej mediana oszczędności posłanek wynosi 25 tys. zł. 

Jak wypada porównanie oszczędności posłów i posłanek? 

Dla porównania średnia oszczędności gotówkowych posłów wynosiła w 2019 roku 166 tys. złotych, czyli o 63 tys. więcej, niż średnia oszczędności posłanek. Mediana była z kolei wyższa o 15 tys. złotych, co oznacza, że mężczyźni w sejmie zgromadzili więcej oszczędności. 

Zobacz wideo Posłanka Marcelina Zawisza karmiła dziecko w czasie wypowiedzi na sejmowej komisji zdrowia
Więcej o: