Jak wyczyścić brudny piekarnik? Odkryj domowe sposoby, dzięki którym pozbędziesz się zabrudzeń

Brudny piekarnik może być dużym wyzwaniem, jeżeli pozwolimy zanieczyszczeniom zostać na długi czas. Często używany, nadmiernie się brudzi, dlatego potrzeba sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Poznaj skuteczne metody, które pomogą wyczyścić piekarnik.

Przeważnie czyszczenie sprzętów kuchennych odkładamy na ostatnią chwilę. W przypadku piekarnika to dość duże ryzyko, które może skończyć się na nieudanych próbach usuwania brudu. Czym najlepiej umyć piekarnik w łatwy sposób? Przetestuj poniższe domowe metody!

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Jak wyczyścić brudny piekarnik?

Zacznijmy od dokładnej oceny sytuacji. Obejrzyj wnętrze piekarnika, aby ocenić poziom zabrudzeń. Plamy mogą być świeże - czyli najłatwiejsze do usunięcia - lub mocno zaschnięte, które znacznie trudniej jest usunąć. Każdy rodzaj zabrudzeń wymaga indywidualnego podejścia. Jeżeli w piekarniku obecne są resztki podgrzewanego jedzenia, zacznij od ich usunięcia. Koniecznym warunkiem jest przystąpienie do czynności porządkowych, kiedy piekarnik jest chłodny. Ciepłe wnętrze tego sprzętu może skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Załóż rękawiczki. Okolice piekarnika zabezpiecz ręcznikiem kuchennym lub starymi gazetami - nie chcemy, aby przy sprzątaniu ucierpiała cała kuchnia. Oddzielnie czyścimy części wyposażenia takie jak kratki i blaszki. Należy je wyjąć z piekarnika. Warto zanurzyć te części na kilka minut w ciepłej wodzie z płynem do naczyń, a potem przystąpić do zdejmowania brudu za pomocą gąbki. 

Popularne domowe sposoby na brudny piekarnik

  • Para wodna - czyli skuteczność i bezpieczeństwo. Nie wymaga użycia detergentów. Pozwoli pozbyć się uciążliwych zabrudzeń. W przypadku wysokiego stopnia brudu, nada się do zmiękczenia wszelkich plam. Jak stosować parę wodną? Wystarczy do naczynia żaroodpornego wlać szklankę wody skropionej sokiem z cytryny. Rozgrzewamy piekarnik do 150 stopni. Przy parowaniu wody, należy wyłączyć urządzenie i poczekać do wystygnięcia. Chwytamy za gąbkę lub szmatkę do czyszczenia. Brud powinien się łatwo usunąć.
  • Ocet - niezawodny środek do czyszczenia. Jest bezpieczny dla ludzi i środowiska. Mieszamy go z wodą w równych proporcjach i dokładnie mieszamy. Ułatwić proces może butelka z atomizerem. Pryskamy wnętrze piekarnika powstałą mieszanką i zostawiamy na 15 minut. W ten sposób można sprawnie zmiękczyć tłuszcz. Sięgamy po wilgotną szmatkę i usuwamy zabrudzenia.
  • Soda - w połączeniu z wodą, octem i solą tworzy mieszankę skuteczną w walce z przypalonym piekarnikiem. Przygotowaną pastą dokładnie szorujemy brudne miejsce, posługując się szczotką lub gąbką. Resztki mieszanki usuniemy wilgotnym ręcznikiem. Soda może być także samowystarczalna. Możemy posypać nią wnętrze piekarnika i zalać wodą. Roztwór ten  pozostawiamy na dwie godziny i następnie usuwamy brud szmatką.
Więcej o: