Recepta na wieczną młodość? Dzięki rytuałom tybetańskim zachowasz siły na długie lata. Na czym polegają?

Tajemnica wiecznej młodości przestała być tajemnicą. Tybetańskie rytuały spowolnią procesy starzeniowe, zapewnią witalność oraz dają siłę na długie lata. Na czym polegają i w czym tkwi ich sekret? Wyjaśniamy.

Tybetańskie rytuały to proste ćwiczenia, dzięki którym poprawisz stan swojego zdrowia i zadbasz o dobrą kondycję fizyczną. Sprawdzą się doskonale w przypadku osób w każdym wieku oraz dla tych, którzy nie mają czasu na długie treningi. Odkryj pięć technik, dzięki którym zyskasz energię, siłę oraz zdrowie . Komnata tajemnic została otwarta.

Zobacz wideo Joga. 5 ćwiczeń, które pomogą walczyć ze stresem

Rytuały tybetańskie – na czym polegają?

Rytuały tybetańskie opierają się na wierze w to, że nasze ciało jest ośrodkiem czakr odpowiedzialnych za zdrowie fizyczne i psychiczne. Ich definicja dostała się w ręce świata zaraz po pojawieniu się na rynku książki Petera Keldera, „ Źródło wiecznej młodości”, opisującej spotkanie autora z pułkownikiem brytyjskiej armii. 

Zobacz wygodne biustonosze sportowe do ćwiczeń!

Według wierzeń, w ciele człowieka znajduje się siedem czakr. Oznaczają one najważniejsze narządy i gruczoły hormonalne, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Rytuały tybetańskie wykorzystują więc techniki ćwiczeń, które wprawiają tzw. „wiry” w szybszy ruch, a tym samym usprawniają nasze codzienne funkcjonowanie. Każda czakra jest inna i odpowiada za inne części ciała:

  • Czakra podstawy – jest związana z gruczołami płciowymi i znajduje się w kości ogonowej
  • Czakra sakralna – wpływa na działanie trzustki i innych narządów brzusznych, znajduje się poniżej pępka
  • Czakra splotu słonecznego – otacza nadnercze i znajduje się pomiędzy pępkiem a klatką piersiową
  • Czakra serca – obejmuje grasicę i okolice serca i znajduje się w centrum klatki piersiowej
  • Czakra gardła-  ściśle wiąże się z działaniem tarczycy
  • Czakra czoła – jest odpowiedzialna za prawidłowe działanie przysadki mózgowej i przedniej podstawy mózgu
  • Czakra korony cierniowej – znajduje się w okolicach czubka głowy i odpowiada za funkcjonowanie szyszynki

Jaki wpływ na zdrowie mają rytuały tybetańskie?

Przede wszystkim regularne praktykowanie rytuałów tybetańskich usprawnia mikrokrążenie. Sekwencje wymagają od organizmu pewnego wysiłku, także w kwestii przepływu krwi. Podczas ich wykonywania krew odpływa z naczyń krwionośnych, a w chwilach krótkiego relaksu, powraca do nich. Tego typu ćwiczenia usprawniają także naszą aktywność fizyczną, dzięki której wzmocnimy kości i poprawimy działanie metabolizmu. Wykonując dobrowolny rytuał tybetański, oczyszczamy organizm z toksyn – wiąże się to często z początkowym pogorszeniem nastroju i samopoczucia. Przede wszystkim jednak, tego typu praktyki znacząco wpływają na zdrowie psychiczne. Połączenie medycyny, medytacji i ćwiczeń pozwala ukojenie nerwów i poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Trzy ćwiczenia na płaski brzuch, które możesz zrobić w domu Jak wzmocnić mięśnie brzucha? Trening z gumami oporowymi gwarantuje szybkie efekty

Stylowe i wygodne legginsy sportowe znajdziesz TUTAJ >>>

Jak ćwiczyć rytuały tybetańskie?

Podczas wykonywania ćwiczeń ważna jest regularność  - jak zawsze. Najlepiej jest zacząć od 20 minut każdego dnia, z czasem dojdziemy do momentu, w którym żadne ćwiczenie nie będzie sprawiało nam problemu. Nie należy przekraczać tempa wykonywanych sekwencji, wszystko musi być regularne i spokojne.

Pierwsze ćwiczenie tybetańskie

Ustaw się prosto i rozłóż ramiona w kształt litery T, kierując wnętrze dłoni do ziemi. Następnie zacznij obracać się wokół własnej osi zgodnie ze wskazówkami zegara. Prawa noga ma znajdować się na ziemi, natomiast druga steruje ruchem. Wykonaj 21 powtórzeń, a następnie rozstaw nogi na wysokości bioder w celach relaksacyjnych.

Drugie ćwiczenie tybetańskie

Połóż się na podłodze z rękami wzdłuż ciała dłońmi do ziemi lub podłóż je pod pośladki. Na wydechu jednocześnie unieś lekko głowę oraz nogi złączone tak, aby przejęły pozycję jak do świecy. Jeśli chcesz wykonać ten rytuał tybetański, skoncentruj się na tym, aby podczas podnoszenia nóg twój dolny odcinek kręgosłupa stale przylegał do podłogi

Trzecie ćwiczenie tybetańskie

Klęknij ze złączonymi nogami i wyprostuj plecy. Ręce ułóż wzdłuż ciała tak, aby ręce znajdowały się z boku ud, poniżej linii pośladków. Pochyl głowę, starając się zbliżyć ją jak najbliżej klatki piersiowej. Następnie unieś głowę i wygnij tułów w tył. Wykonuj ćwiczenia na wydechu i pamiętaj, aby nogi znajdowały się cały czas w tej samej pozycji.

Czwarte ćwiczenie tybetańskie

Usiądź na podłodze i wyprostuj nogi na szerokości bioder. Dłonie trzymaj oparte o ziemię po obu stronach miednicy. Podczas wdechu unieś biodra i tułów, opierając się stopami opartymi płasko na ziemi. Głowę staraj się odchylić jak najbardziej do tyłu, a dłonie przyciskaj mocno do podłogi. Podczas wydechu wróć do pozycji wyjściowej. 

Piąte ćwiczenie tybetańskie

Połóż się na brzuchu i oprzyj dłonie i stopy tak, aby twój kręgosłup wygiął się na kształt łuku. Pamiętaj, aby cały czas twoja twarz była zwrócona do ziemi. Następnie unieś biodra ku górze tak, by ręce były ustawione prostopadle do ziemi i odchyl głowę do tyłu tak, aby twoje ciało tworzyło literę V. Na wydechu powróć do pozycji wyjściowej.

Zobacz też buty sportowe znanych marek w świetnych cenach! 

Więcej o: