Te sygnały od organizmu wskazują, że koniecznie powinnaś zacząć się ruszać!

Nie masz czasu na sport? A może po prostu nie chce ci się wstać z kanapy? Twój organizm potrzebuje ruchu, więc lepiej zacznij ćwiczyć, zanim sygnały, które ci wysyła, zamienią się w poważne dolegliwości. Zobacz, jakie objawy wskazują, że powinnaś zacząć ćwiczyć.

Badania naukowe potwierdzają, że wysiłek fizyczny przyczynia się do wydłużenia życia i podniesienia jego jakości. Ćwiczenia redukują stres oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, otyłości czy depresji. Bóle kręgosłupa, nadciśnienie, problemy z zasypianiem - to jedne z wielu objawów, które pojawiają się, gdy nasz organizm potrzebuje ruchu. Sprawdź, jakie objawy powinny zmotywować cię do ćwiczeń. 

Zobacz wideo

Pierwszym powodem, aby zacząć ćwiczyć, jest nadwaga, która może być przyczyną wielu chorób

To nie jest tylko problem estetyczny. Nadmiar tkanki tłuszczowej jest poważnym obciążeniem dla organizmu, a każdy dodatkowy kilogram zwiększa ryzyko chorób takich jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca II stopnia, a nawet nowotwory

Jeśli szybko się męczysz i dostajesz zadyszki, to koniecznie musisz poprawić swoją kondycję

Męczy cię wejście po schodach na drugie piętro? To znak, że trzeba popracować nad kondycją. Słaba kondycja oznacza słabe serce, dlatego warto zwiększyć wydolność swojego organizmu. 

Brakuje ci energii? To oznacza, że organizm jest niedotleniony

Siedzący tryb życia powoduje, że organizm jest niedotleniony i szybko się męczy. Regularna aktywność (zwłaszcza ta na świeżym powietrzy) sprawia, że krew jest lepiej zaopatrzona w tlen i skutecznie dociera do wszystkich tkanek organizmu. Narządy wewnętrzne zaczynają pracować wydajniej, dzięki czemu mamy więcej energii i lepsze samopoczucie.

Podwyższony cholesterol, to kolejny sygnał, że musisz zacząć ćwiczyć

Przyczyną podwyższonego cholesterolu jest niewłaściwa dieta i oczywiście brak ruchu. Żeby obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i podwyższyć poziom dobrego HDL, wystarczy zacząć systematycznie ćwiczyć: 30 minut ćwiczeń 3 razy w tygodniu powinno zadziałać. 

Niewłaściwy styl życia jest przyczyną nadciśnienia

W leczeniu nadciśnienia najlepsze efekty przynoszą spokojne, jednostajne ćwiczenia aerobowe: marsz, jogging, jazda na rowerze, pływanie albo taniec. Przy nadciśnieniu należy ćwiczyć ostrożnie, bez nagłych zrywów. Wysiłek powinien być umiarkowany, a tętno nie powinno przekraczać 120 uderzeń na minutę.

Powtarzający się ból pleców, to sygnał, że mięśnie są słabe i przeciążone

Wzmocnione mięśnie pleców pomagają utrzymywać prawidłową postawę. Jeśli mięśnie są słabe, to obciążamy nadmiernie kręgosłup, co powoduje dolegliwości bólowe. Zanim jednak zaczniesz ćwiczyć na własną rękę, upewnij się, że bóle nie są skutkiem zwyrodnień ani wad postawy. Jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, możesz zacząć uprawiać jogę lub pływanie – te dwie dyscypliny są szczególnie polecane w celu uelastycznienia i wzmocnienia kręgosłupa.

Zacznij ćwiczyć, jeśli jesteś zestresowana i masz kiepski nastrój

Ćwiczenia mają zbawienny wpływ na samopoczucie. Redukują poziom stresu, a także wpływają na produkcję endorfin - hormonów szczęścia. Regularne treningi pomogą ci odreagować nagromadzone napięcie i uwolnić się od negatywnych emocji.

Więcej o: