Polskie niebo i miliony gwiazd widoczne gołym okiem. Wiosna - najlepszy czas na obserwację Drogi Mlecznej

Marzec to najlepszy czas na obserwowanie Drogi Mlecznej. Jeśli uwielbisz patrzeć w niebo i chcesz upolować najpiękniejszy widok, to teraz masz idealną okazję. Gdzie najlepiej się udać na obserwowanie naszej galaktyki?

Jeśli chcesz udać się na wycieczkę, by popatrzeć w rozgwieżdżone niebo, to zacznij już się pakować. Wiosna to idealny moment na obserwowanie Drogi Mlecznej. Gdzie będzie można ją zobaczyć? Podpowiadamy!

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Kiedy obserwować Drogę Mleczną? 

Jak pisze Karol Wójcicki autor bloga "Z głową w gwiazdach", od początku marca do pierwszych dni czerwca mamy w Polsce możliwość obserwacji centrum naszej galaktyki. Droga Mleczna jest wtedy widoczna gołym okiem. Jeśli znajdziemy odpowiedni punkt obserwacyjny, to mamy szansę wykonać niesamowite zdjęcia.

Widoczność naszej galaktyki jest w dużym stopniu uzależniona od cyklu księżycowego. W prowadzeniu obserwacji może więc nam przeszkodzić blask Księżyca lub miejsce, w którym się znajdujemy (położenie geograficzne). Jasna wstęga galaktyki rozpościera się tuż nad horyzontem, więc jeśli chcemy ujrzeć jak największy jej fragment, musimy wybrać się na południe, w kierunku równika, i szukać najciemniejszego fragmentu nieba. 

Z których miejsc w Polsce najlepiej obserwować Drogę Mleczną? 

Nie musimy wyjeżdżać za granicę, żeby napawać się widokiem Drogi Mlecznej. Autor bloga "Z głową w chmurach" twierdzi, że idealnym miejscem do prowadzenia obserwacji naszej galaktyki są Bieszczady. Znajduje się tam korytarz ciemnego nieba. Najlepszy widok na miejsce, gdzie ukazuje się Droga Mleczna, zapewnia wieś o nazwie Stężnica w gminie Baligród.

Kiedy najlepiej wybrać się w Bieszczady, żeby światło Księżyca nie przeszkodziło nam w obserwacji? Najlepiej zrobić to między ostatnią i pierwszą kwadrą Księżyca, co w tym roku wypada w następujących okresach:

  • 9-22 marca
  • 6-19 kwietnia
  • 4-17 maja
  • 1-8 czerwca
Więcej o: