Pierwszy dzień wiosny 2021 - kiedy oficjalnie żegnamy zimę? Astronomiczny początek nowej pory roku

Już niedługo nadejdzie nowa pora roku. Przywitamy wiosnę w tym tygodniu, żegnając niesprzyjające warunki atmosferyczne. Natura powoli budzi się do życia. Kiedy dokładnie rozpoczyna się wiosna?

Dobra wiadomość dla wszystkich ciepłolubnych - zima zmierza ku końcowi. Początek kalendarzowej wiosny różni się od astronomicznej ze względu na ruch Słońca. Poniżej przedstawiamy dokładną datę pożegnania zimy

Zobacz wideo Zorganizuj i uporządkuj swoją szafę na wiosnę

Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny 2021?

Dzień, w którym rozpoczyna się kalendarzowa wiosna to data niezmienna, zawsze przypada w tym samym terminie. Jest to niedziela 21 marca. Z niecierpliwością wypatrujemy cieplejszych dni, ponieważ w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami. Na ten dzień przypada również ulubione święto uczniów, czyli Dzień Wagarowicza. Astronomiczna wiosna zaś rozpoczyna się dzień wcześniej, 20 marca. Wiąże się to z momentem równonocy wiosennej, kiedy to dzień i noc mają jednakowy czas trwania - 12 godzin. Trwa aż do przesilenia letniego, czyli najdłuższego dnia w roku. Wraz z upływem lat astronomiczny początek tej wyjątkowej pory roku będzie wypadał coraz wcześniej. 

Wiosna 2021 - znane zwyczaje

Początek wiosny to radosny okres, który przynosi ze sobą wyjątkowe tradycje i obyczaje. Przyroda budzi się do życia i coraz więcej czasu spędzamy na powietrzu, co cieszy szczególnie dzieci. Do zwyczaju związanego z nadejściem wiosny należy topienie Marzanny. Dawniej wykonywało się słomianą kukłę, symbolizującą zimę, która była przyozdobiona w sukienkę na wzór kobiety. Przyozdabianie Marzanny nie znało granic. Pierwszego dnia wiosny udawało się nad rzekę, aby wrzucić do niej kukłę i pożegnać najzimniejszą porę roku. W przypadku braku zbiornika wodnego w okolicy, decydowano się na palenie przygotowanej lalki. 

Kolejnym zwyczajem, który przypomina się nam wraz z pierwszym dniem wiosny jest Dzień Wagarowicza. Zgodnie z tradycją, wielu uczniów wybiera się tego dnia na wagary, opuszczając zajęcia w szkole. Świętują wspólnie pierwszy dzień wiosny na świeżym powietrzu. 

Wiosenne akcenty w naszych domach

W związku ze zmieniającą się porą roku warto przyozdobić nasze domy wiosennymi akcentami. Gruntowny remont nie będzie potrzebny, wystarczą drobne zmiany, aby zaprosić wiosenną energię do pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień. Postaw na barwy takie jak: pastelowy róż i żółty, soczysta zieleń oraz intensywna pomarańcza. W ten sposób Twój dom ożyje tak jak przyroda za oknem. Umieść w wazonie hiacynty, tulipany, krokusy lub narcyzy. Dodadzą świeżości i przyjemnego zapachu. Dobrą alternatywą dla kwiatów będą świeże zioła. Poza funkcją dekoracyjną przydadzą się w kuchni. Aromatyczna nuta mięty lub bazylii odpręża oraz dodaje pozytywnej energii na cały dzień. 

Zobacz też: sukienki na wiosnę w dobrych cenach!

Więcej o: