Pierwsze transpłciowe bliźniaczki na świecie. "Bóg stworzył dusze, a nie ciała"

Zdaniem transpłciowych sióstr Bóg stworzył dusze, a nie ciała. Wiara dała im sporo siły do pokonywania różnych trudności. - Jestem dumna z bycia transpłciową kobietą. Bardzo długo żyłam w strachu przed społeczeństwem. Jednak teraz proszę o szacunek - wyznała Mayla.

Mayla i Sofia to 19-letnie bliźniaczki jednojajowe z Brazylii. Mimo że po urodzeniu przypisano im płeć męską, obie są kobietami. Siostry mają już za sobą operację korekty płci. Jedna z nich przeszła ją 13 lutego, natomiast druga w walentynkiIch niezwykłą historię opisały światowe media.

Wiele osób zniechęcają długie kolejki

W rodzinnym kraju sióstr korekta płci jest refundowana przez system zdrowia publicznego od 2011 roku. Mimo to Brazylia uznawana jest za jeden z najbardziej transfobicznych krajów na świecie. Jak wynika z danych National Association of Transvestites and Transsexuals (Antra), tylko w ubiegłym roku zamordowano tam aż 175 transpłciowych osób. 

Zobacz wideo Ziobro przeciwko rezolucji PE ws. wolności dla osób LGBTIQ:

Operacje korekty płci wykonuje w Brazylii zalewie pięć szpitali publicznych. Przez to listy oczekujących są bardzo długie. Jak podkreślają bliźniaczki, na wiele osób działa to bardzo zniechęcająco. Mayla i Sofia mają jednak nadzieję, że nagłośnienie ich przypadku w mediach sprawi, że takie operacje staną się znacznie łatwiej dostępne. 

 

Trudne lata szkolne

Bliźniaczki mają za sobą wiele trudnych doświadczeń. W latach szkolnych były gnębione przez rówieśników. Ich rodzice w tym okresie obawiali się o ich bezpieczeństwo. Mama sióstr, Mara Lucia da Silva, wyznała w jednym z wywiadów, że poczuł ulgę, gdy córki powiedziały jej, że są kobietami. - Dla mnie zawsze były dziewczynkami. Wiedziałam, że bardzo cierpiały - wyznała.

Siostry są bardzo wierzące. Ich zdaniem Bóg stworzył dusze, a nie ciała. Wiara dała im sporo siły do pokonywania różnych trudności. - Jestem dumna z bycia transpłciową kobietą. Bardzo długo żyłam w strachu przed społeczeństwem. Jednak teraz proszę o szacunek - wyznała Mayla.

To jedyny taki przypadek na świecie

Cztery lata temu rozpoczęły terapię hormonalną. Po czasie zdecydowały się także na korektę płci. Siostry operował doktor Jose Carlos Martins. - To jedyny odnotowany przypadek bliźniaków początkowo uznawanych za mężczyzn, które poddały się korekcie płci w tym samym czasie - powiedział ekspert. Po operacji bliźniaczki są bardzo szczęśliwe. Obie aktywnie udzielają się w mediach społecznościowych. Na swoich profilach chętnie dzielą się różnymi momentami ze swojego życia. 

 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: