To pytanie z pozoru banalne może przysporzyć kilku problemów. Inaczej wygląda sytuacja osoby, która na przykład nigdy nie była w związku małżeńskim od stanu cywilnego rozwodnika. Co więcej, nieoczywiste jest temat stanu cywilnego w CV. Niektórzy chcieliby też poznać odpowiedź na pytanie jak sprawdzić czyjś stan cywilny, czy gdzie można sprawdzić stan cywilny osoby, którą zamierzamy poślubić. Na powyższe pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Zastanawiasz się, jak wpisać stan cywilny w dokumentach? Czytaj dalej.
Akt stanu cywilnego jest wpisem, który mówi o urodzeniu, małżeństwie lub zgonie w rejestrze stanu cywilnego. To właśnie tam można sprawdzić zarówno informacje na swój temat jak i na przykład stan cywilny mężczyzny, którego zamierzamy poślubić.
Jak sprawdzić swój stan cywilny lub jak sprawdzić stan cywilny mężczyzny, którego chcemy pojąć za męża? Przy drugiej opcji odpowiedź nie jest taka oczywista. W przypadku, gdy chcemy sprawdzić stan cywilny drugiej osoby potrzebny będzie tak zwany doniosły interes prawny, który dodatkowo należy potwierdzić dokumentami. Bez tego nie ma większych szans na sprawdzenie tego typu informacji.
W tej części artykułu prezentujemy poprawną formę, której używa się w dokumentach. Jaki może być stan cywilny? Odpowiedź znajdziesz poniżej:
Rozwód nie należy do najprzyjemniejszych wydarzeń w życiu, część osób chciałaby o tym jak najszybciej zapomnieć i zacząć wszystko od nowa. Czy po rozwodzie można w dokumentach określać się mianem wolnej osoby? Niestety nie. Jaki zatem wpisać stan cywilny po rozwodzie? Właściwa forma to rozwiedziony i rozwiedziona.
Jak wpisać mężatka czy zamężna? Rzeczownik: mężatka i przymiotnik: zamężna określamy mianem synonimów, można je stosować wymiennie na określenie swojego stanu cywilnego. W rubryce stan cywilny wpisujemy więc mężatka lub zamężna.
A co wpisać w rubryce stan cywilny dziecka? Wpisujemy dziecko. Ta forma obowiązuje od urodzenia do ukończenia przez daną osobę osiemnastego roku życia.
Jak zapisać stan cywilny w CV? Warto zacząć od tego, że zgodnie z polskim prawem rekruter nie może nas zapytać o stan cywilny. Zdecydowanie nie jest to informacja istotna z punktu widzenia rekrutacji. Pracodawca ma obowiązek w równy sposób traktować pracowników. W przypadku, gdy sami chcemy podać nasz stan cywilny w CV do najczęstszych form należą: kawaler, panna, żonaty, zamężna. Jak zapisać stan cywilny w CV, gdy jesteśmy rozwiedzeni? Zgodnie z tym co zostało napisane powyżej nie trzeba tego robić, ale jeśli już decydujemy się na taki ruch to wszystko zależy od charakteru pracy. W luźnym środowisku, które możemy spotkać na przykład w agencji reklamowej nie musimy sztywno trzymać się tytułów, ale w przypadku pracy o charakterze państwowym właściwa forma będzie wymagana.
Zobacz też: Ślub. Czym różni się ceremonia urzędowa od wyznaniowej?