Mimo tabletek antykoncepcyjnych zaszła w ciążę. Zostanie mamą trojaczków

Amy Maxey to 28-latka z Wielkiej Brytanii. Od jakiegoś czasu kobieta przyjmowała tabletki antykoncepcyjne. Mimo to zaszła w ciążę trojaczą. Jej nietypowa historia została nagłośniona w mediach.

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najchętniej stosowanych, a zarazem najskuteczniejszych sposób zapobiegania ciąży. Polega ona na wprowadzeniu do organizmu syntetycznych hormonów płciowych, które działają identycznie jak te wytworzone przez organizm. W antykoncepcji hormonalnej używa się przede wszystkim estrogenów (etynyloestradiol) oraz progestagenów. Większość preparatów zawiera oba te hormony lub tylko jeden, zazwyczaj z grupy progestagenów. Co jakiś czas dowiadujemy się jednak o przypadkach, gdy ta metoda zapobiegania ciąży zawodzi.

Mimo przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zaszła w ciążę

Amy Maxey to 28-latka z Wielkiej Brytanii. Od jakiegoś czasu przyjmowała tabletki antykoncepcyjne. Mimo to zaszła w ciążę. Jej nietypowa historia została nagłośniona w mediach. Jak 28-latka dowiedziała się o tym, że jest w ciąży? Pewnego dnia poczuła się bardzo źle. Od rana mdliło ją, poza tym była bardzo zmęczona. Gdy jej siostra usłyszała o tych objawach, zasugerowała wykonanie testu ciążowego. 

Zaskakująca informacja

Test wykazał, że Amy jest w ciąży. Kobieta była bardzo zdziwiona, gdyż każdego dnia przyjmowała tabletki antykoncepcyjne. W szóstym tygodniu ciąży wybrała się na pierwsze badanie USG. W jego trakcie dowiedziała się, że powita nie jedno, a aż troje dzieci. - Pierwsza lekarka zobaczyła dwa płody. Stwierdziła jednak, że musi to skonsultować. Kolejna lekarka powiedziała, że widzi aż trzy - wyznała Amy. 

Zobacz wideo Mały kieliszek wina czy jeden papieros nie zaszkodzą w ciąży? Nieprawda!

Samotne macierzyństwo

Amy słysząc te słowa, była w szoku. Wiedziała już wówczas, że będzie samotną mamą. Pojawiła się więc obawa, czy poradzi sobie z taką liczbą dzieci. Jak wyznała, ojciec nie chce angażować się w ich wychowanie. 

Dzieci są zdrowe i rozwijają się prawidłowo. Bardziej szczegółowe badania wykazały, że doszło do podwójnego zapłodnienia. Dwoje dzieci to bliźniaki jednojajowe. Ich mama nada im imiona: Harlow i Ocean. Z kolei trzecia dziewczynka otrzyma imię Ivy Grey. 

Czy można zajść w ciążę w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Zdarza się, że kobiety zachodzą w ciążę mimo antykoncepcji hormonalnej. Ryzyko zajścia w ciążę w przypadku stosowania zabezpieczeń ocenia się na podstawie tzw. wskaźnika Pearla. Dla prezerwatywy wynosi ona 3,0, Z kolei dla tabletek antykoncepcyjnych - 0,001. Zazwyczaj jako przyczynę podaje się nieregularne przyjmowani środków antykoncepcyjnych lub stosowanie w tym samym czasie leków i preparatów wspomagających odchudzanie (wówczas pigułka może zostać wchłonięta w odpowiedniej ilości).

Nowe spojrzenie na sprawę dały badania naukowe, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Obstetrics & Gynecology". Wynika z nich, że w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej kobiety z rzadką wersją genu o nazwie CYP3A7*1C mają tendencję do obniżania poziomu hormonów we krwi, które są potrzebne do tego, aby ochrona zadziałała. - Przez lata uważano, że jeśli kobieta zachodziła w ciążę stosując antykoncepcję hormonalną jest to jej wina - powiedział szef badania dr Aaron Lazorwitz, profesor położnictwa i ginekologii na University of Colorado School of Medicine w Denver. Badacze podkreślają jednak, że nadal są potrzebne dalsze badania. Poza tym nie wykluczają, że istnieją także inne geny, które są odpowiedzialne za zwiększanie ryzyka niepowodzenia antykoncepcji hormonalnej.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: