Letnia zmiana czasu 2021. W który dzień marca przestawiamy zegarki?

Wkrótce nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Czeka nas przestawienie zegarków o godzinę do przodu, co spotyka się ze sprzeciwem wielu osób. Noc będzie krótsza, ale za to będziemy mieli dłuższy dzień na podziwianie budzącej się do życia natury. Kiedy nastąpi zmiana czasu?

Przymus zmiany czasu ma wielu przeciwników. Część z nas chciałaby odrzucić tę zasadę, chociażby przez wzgląd na to, że śpimy o godzinę krócej. Uciążliwe są także dolegliwości zdrowotne, które mogą pojawić się w tym okresie. Pamietajmy jednak o dacie zmiany czasu, aby nie zaspać do pracy lub nie przegapić innych obowiązków. 

Zobacz wideo Paulina Krupińska gwiazdą wiosennej ramówki TVN-u. Opowiedziała o porannych rytuałach przed pracą

Zmiana czasu zimowego na letni 2021

Zmiana czasu na letni w tym roku będzie miała miejsce w nocy z 27 na 28 marca, z godziny 02:00 na 03:00. Wskazówki zegara przesuwamy do przodu, ponieważ w ten sposób wydłużamy dzień. Wcześniej robi się jasno na zewnątrz. Organizm części z nas nie odczuje tej zmiany, natomiast istnieją osoby, które potrzebują czasu na odnalezienie się w nowym rytmie. Przez pewien czas mogą doskwierać im migreny, problemy ze skupieniem oraz bezsenność. Przy tego typu dolegliwościach pomoże nam oszczędność sił, zbilansowana dieta i suplementacja.

Czy zmiana czasu jest potrzebna?

Ten zwyczaj podważany jest z każdym rokiem. Polskie Stronnictwo Ludowe podjęło się realizacji projektu likwidacyjnego w tej sprawie, lecz prace nad nim zostały przerwane. Kwestią zmiany czasu zajęła się także Unia Europejska. Opowiedziały się za sprawą: Litwa, Szwecja oraz Finlandia. Ich działanie poskutkowało przegłosowaną rezolucją w 2018 roku, która zapewniała, że ostatnia zmiana czasu nastąpi 3 lata później – czyli w 2021 roku. Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, zabrała głos w tej sprawie:

Działania ograniczyły się do wymiany korespondencji informacyjnej pomiędzy poszczególnymi krajami. Od marca 2020 (początek pandemii) jakakolwiek korespondencja w tym zakresie ustała. Niestety w bieżącym roku zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE wszystkie działania zostały praktycznie wstrzymane. Zapowiadany termin na odstąpienie od zmiany czasu w 2021 roku raczej nie wydaje się być celem możliwym do osiągnięcia

Modne zegarki damskie i męskie znajdziesz TUTAJ >>>

Więcej o: