Historyczne nominacje do Oskarów 2021. Chloé Zhao i Emerald Fennell zawalczą o statuetkę

Oscary 2021 na pewno przejdą do historii. To będzie przełomowe rozdanie nagród! Po raz pierwszy wśród pięciorga nominowanych w kategorii najlepszy reżyser znalazły się aż dwie kobiety.

Poznaliśmy już nominacje do Oskarów 2021. W tym roku szanse są bardzo wyrównanie, ponieważ większość filmów zdobyła po tyle samo nominacji.  W sześciu kategoriach nominowane są produkcje "Mank" Davida Finchera, "Ojciec" Floriana Zellera, "Judas and the Black Messiah" Shaka Kinga, "Minari" Lee Isaaca Chunga, "Sound of Metal" Dariusa Mardera, "Proces Siódemki z Chicago" Aarona Sorkina, "Nomadland" Chloé Zhao, zaś 5 nominacji zdobyła "Obiecująca. Młoda. Kobieta" w reżyserii Emerald Fennell. Wśród nominowanych filmów znalazły się dwa, których reżyserkami są kobiety. Chloé Zhao i Emerald Fennell otrzymały także nominację za najlepszą reżyserię. 

Operator Dariusz WolskiNominacje oscarowe już są, Dariusz Wolski jest wśród walczących o statuetki

Oscary 2021. Aż dwie kobiety mają szansę na statuetkę 

W 93-letniej historii Oscarów do tej pory nigdy w kategorii reżysera nie wyróżniono aż dwóch kobiet. Dla porównania w 2020 roku wśród nominowanych za najlepszą reżyserię nie znalazła się żadna kobieta, choć spore szanse miałaby Greta Gerwig za "Małe kobietki", które to ubiegały się o miano najlepszego filmu. I choć nagrody w przemyśle filmowym stają się coraz bardziej poprawne politycznie, to jednak kobiet ze statuetkami w najważniejszych kategoriach jest dalej niewiele. 

Kathryn Bieglow jedyna kobieta, której przyznano Oscara za najlepszą reżyserię

Mimo że statuetki wręczane są od 93 lat, to Oscara dla najlepszego reżysera zdobyła tylko jedna kobieta - Kathryn Bigelow za "The Hurt Locker. W pułapce wojny". Miało to miejsce 11 lat temu. Od tamtej pory przez Hollywood przeszła fala protestów, która miała zwrócić uwagę na to, jak branża filmowa traktuje kobiety - począwszy od traktowania na planie w tym molestowania seksualnego po znacznie niższe wynagrodzenia.

Edyta PazuraEdyta Pazura przebywa z mężem na rajskich wakacjach. Pokazała się bez makijażu. "Inne znane osoby powinny brać przykład"

Zobacz wideo Polscy twórcy z Oscarem na koncie

W związku z tym Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wprowadziła nowe zasady przyznawania Oscarów. Dotyczyły one m.in. tego, że w zespołach odpowiedzialnych za marketing muszą pracować kobiety oraz osoby reprezentujące mniejszości seksualne, rasowe, etniczne oraz osoby z niepełnosprawnościami. Do tego powinny one zajmować także stanowiska kierownicze. Te zasady mają zacząć obowiązywać dopiero od 2024 roku, natomiast wcześniej przyznający nagrody mają rozważać nominację pod kątem nowych zasad, ale nie dyskwalifikować za ich nieprzestrzeganie.

Czy tegoroczne rozdanie nagród przełamie złą passę kobiet? 

Chloé Zhao i Emerald Fennell walczyły wcześniej o Złotego Globa. Wtedy zwycięstwem mogła cieszyć się Chloé Zhao. Zobaczymy, jak będzie tym razem.

Więcej o: