Wiosna 2021. Kiedy wypada Dzień Wagarowicza? Na uczniów czeka w tym roku niemiła niespodzianka

Kalendarzową wiosnę witamy 21 marca. Wielu uczniów obchodzi wtedy dzień wagarowicza. W jaki dzień tygodnia wypada w tym roku i jakie wiosenne tradycje są kultywowane?

Kalendarzowa wiosna zawita do nas już niedługo. Za jej oficjalne rozpoczęcie uznajemy datę 21 marca, co wiąże się z licznymi tradycjami, które popularne są głównie wśród dzieci i młodzieży. Topienie Marzanny z roku na rok traci na popularności, jednak dzień wagarowicza jest powszechnie kojarzony z pierwszym dniem wiosny. W tym roku uczniowie nie mają powodu do radości.

Wiosna 2021. Dzień wagarowicza wypada w weekend

Dzień wagarowicza od lat uznawany jest za święto wszystkich uczniów. W szkołach organizowane są ciekawe zajęcia pozalekcyjne, lub lekcje zostają oficjalnie skrócone. Młodzież często decyduje się także na tzw. wagary, aby powitać pierwszy dzień wiosny na własną rękę. W tym roku nie ma jednak powodów do radości. Kalendarzowa wiosna rozpocznie się w niedzielę 21 marca, a więc dzień wolny od zajęć. Data różni się od astronomicznej wiosny, która co roku ulega zmianie. Zależy ona od układu słońca, które mocniej oświetla północną półkulę. Astronomiczną wiosnę obchodzimy w tym roku 20 marca. 

Zobacz wideo wiosna

Wiosna 2021. Jakie tradycje są popularne?

Pierwszy dzień wiosny kojarzy nam się nie tylko z wagarami. Od wielu lat istnieje tradycja topienia Marzanny. Zwyczaj został zapożyczony od plemion pogańskich, które w ten sposób składały ofiarę na wróżbę owocnych plonów w nadchodzącym roku. Topienie Marzanny praktykowano na święto świętego Jarego. Wierzono, że zatopienie bogini, będzie miało wpływ na rychły koniec zimy

Obecnie topienie Marzanny jest coraz mniej popularne, głównie z powodu rosnącej świadomości ekologicznej. Zaśmiecanie rzek i jezior znacznie wpływa na pogorszenie się sytuacji klimatycznej, dlatego warto uświadamiać o tym młode pokolenie. Ciekawym pomysłem jest zamiana symbolicznego topienia bogini na ciekawe warsztaty ekologiczne lub zajęcia ruchowe. 

Więcej o: