"Jeśli nie mieszkasz z właścicielem tego konta, musisz założyć własne". Czy Netflix ukróci dzielenie kont?

Netflix to jedna z najbardziej znanych platform udostępniających filmy na życzenie. Niedawno serwis rozpoczął testowanie nowej funkcji, która ma ograniczyć współdzielenie konta między użytkownikami, którzy nie mieszkają w jednym gospodarstwie domowym.

Liczba użytkowników Netfliksa wciąż rośnie. Pod koniec czwartego kwartału ubiegłego roku wynosiła aż 203,66 mln. Jak pokazują badania, subskrybenci serwisu chętnie współdzielą konto z innymi. Według raportu Mindnet Analytic aż 52,5 proc. abonentów Netfliksa dzieli się dostępem do swojego konta. Najczęściej hasło otrzymuje dalsza rodzina (26 proc.), przyjaciele (18 proc.) i dzieci, które nie mieszkają już w rodzinnym gospodarstwie domowym (ponad 9 proc.). Netflix już od jakiegoś czasu zapowiada zmiany, które mają ograniczyć współdzielenie konta między kilkoma gospodarstwami domowymi. 

Zobacz wideo "To jest napad", czyli historia największej w historii kradzieży dzieł sztuki [ZWIASTUN]

Netflix testuje funkcję, która ma ograniczyć dzielenie konta 

Z punktu widzenia Netfliksa najlepiej byłoby, gdyby każde gospodarstwo domowe miało własne, osobne konto. Często jednak zdarza się tak, że z jednego konta korzystają osoby, które nie mieszkają ze sobą pod jednym dachem, np. przyjaciele, rodzeństwo i dalsza rodzina. To wpływa na oficjalne statystyki liczby użytkowników Netfliksa. 

Amerykańskie media informują, że Netflix rozpoczął już testowanie nowej funkcji, która ma dodatkowo weryfikować użytkowników. Serwis The Streamable podaje, że wybranym użytkownikom, którzy współdzielą konto po wejściu na platformę wyświetla się komunikat: "Jeśli nie mieszkasz z właścicielem tego konta, musisz założyć własne, aby kontynuować oglądanie". Aby dalej korzystać z serwisu, należy wpisać otrzymany mailem lub SMS-em kod, bądź wykupić nową subskrypcję. Dostępna jest jednak opcja "zweryfikuj później", która daje widzowi nieokreśloną ilość czasu na kontynuowanie oglądania i późniejsze potwierdzenie, że jest właścicielem konta. 

Ten test ma na celu pomóc w potwierdzeniu, że osoby korzystające z kont Netflix są do tego upoważnione - przekazali przedstawiciele Netfliksa serwisowi "The Hollywood Reporter".

Czy Netflix wprowadzi weryfikację użytkowników? 

Funkcja jest na razie testowana tylko na telewizorach i jedynie w wybranych krajach. Nie jest jeszcze wiadomo, czy zostanie wdrożona na stałe. Weryfikacja użytkowników ma zachęcić do zakładania własnych kont osoby, które dostają do niego dostęp od innych i czasem nawet za to nie płacą. 

Więcej o: