Astronomiczna wiosna nie wypada 21 marca. Kiedy zatem możemy się jej spodziewać? Mamy dobrą wiadomość

Nie możecie się doczekać pierwszych dni wiosny? Już każdy z na marzy o zrzuceniu ziowych ubrań. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 2021 i pierwszy dzień astronomicznej wiosny już niedługo. Kiedy wypada astronomiczna wiosna?

Już niedługo pierwszy dzień wiosny. W naszych kalendarzach to 21 marca, który w tym roku wypada w niedziele. Jednak pierwszy dzień astronomicznej wiosny to nie to samo, co kalendarzowej. Kiedy ma miejsce? 

Gdy Słońce znajdzie się w punkcie Barana, nastąpi pierwszy dzień astronomicznej wiosny 2021

W 2021 roku równonoc wiosenna będzie miała miejsce dzień wcześniej niż pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Astronomowie uważają za symboliczny początek astronomicznej wiosny moment, gdy Słońce znajdzie się na linii równika niebieskiego w tzw. punkcie Barana. W tym roku wydarzy się to 20 marca o godzinie 10:37. 

Sprawdź też piękne sukienki na wiosnę 2021!

wiosnaKalendarzowa wiosna już niedługo. Kiedy w tym roku wypada Dzień Wagarowicza?

Początek astronomicznej wiosny nazywamy równonocą lub przesileniem. Zrównanie dnia z nocą w tym roku wypadnie wcześniej, ponieważ punkt przecięcia się ekliptyki Słońca z równikiem niebieskim jest ruchomy. Do 2047 roku wiosnę astronomiczną w Polsce będziemy rozpoczynać 20 marca, natomiast od 2048 roku - 19 lub 20 marca. Przykładowo w 2102 roku pierwszy dzień wiosny może wypaść już 13 marca.

Pastelowe paznokcie, czyli najmodniejsze kolory manicure na jesień 2019Modny manicure na sezon wiosna 2021. Oto największe hity w stylizacji paznokci

Dzień dłuższy od nocy już od 18 marca 

Według Karola Wójcickiego, który prowadzi blog "Z głową w gwiazdach" już teraz mamy powody do radości. 17 marca nastąpiło zbliżenie się do równonocy - dzień był od nocy krótszy o 1 minutę i 21 sekund. Od tej pory będzie wydłużał się średnio o 4 minuty. 

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Wiosna to dobry czas na obserwację nieba

Poza obserwacją Drogi Mlecznej, o czym pisaliśmy w tekście: Polskie niebo i miliony gwiazd widoczne gołym okiem. Wiosna - najlepszy czas na obserwację Drogi Mlecznej, wiosną będzie można dostrzec wiele planet. Najbliższą Słońcu planetą jest Merkury. Przez cały miesiąc planeta będzie widoczna po zachodzie Słońca. Pod koniec tego miesiąca Merkuremu zacznie towarzyszyć dużo jaśniejsza Wenus, druga planeta pod względem odległości do Słońca. 29 maja nastąpi koniunkcja tych planet. 

Spośród gwiazdozbiorów widocznych wiosną, wieczorami będzie można dostrzec Oriona z jasnymi gwiazdami charakterystycznie ułożonymi w symboliczną sylwetkę człowieka, wraz z trzema ułożonymi w jednej linii, stanowiącymi tzw. Pas Oriona.

Więcej o: