Zmiana czasu na letni 2021. W który weekend marca przestawiamy zegarki?

Przed nami kolejna zmiana czasu. Tym razem przestawiamy zegarki na tryb letni, to znaczy o godzinę do przodu. Takie przestawienie będzie miało miejsce pod koniec miesiąca. W który weekend marca nastąpi zmiana czasu?

Aktualnie nie wyczuwamy już przywileju, który płynie z czasu zimowego. Na samym początku spaliśmy o godzinę dłużej i było to odczuwalne dla organizmu, ale przywykliśmy do tej zmiany. Wkrótce przestawimy nasze zegarki o godzinę do przodu, co wiąże się z krótszym spaniem. Kiedy wdrażamy się w czas letni?

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Zmiana czasu zimowego na letni 2021 - kiedy następuje?

W 2021 roku zmiana czasu na letni przypada w następny weekend, czyli 28 marca. W nocy z soboty na niedzielę przestawimy nasze zegarki o godzinie 02:00. Śpimy o godzinę krócej, co nie podoba się wielu osobom. Niektórzy ludzie mogą skarżyć się w tym czasie na słabszą odporność i złe samopoczucie. To kwestia przyzwyczajenia. Dajmy sobie trochę czasu, aby organizm przyzwyczaił się do zmiany. 

Zmiana czasu ma korzystny wpływ na działanie światła słonecznego. Dzień ulega wydłużeniu i możemy czerpać ze słońca większą dawkę witaminy D niż dotychczas. 

Czy zmiana czasu jest konieczna?

Ta reguła podważana jest co roku. Polskie Stronnictwo Ludowe podjęło się stworzenia projektu likwidacyjnego w tej sprawie, ale prace nad nim zostały przerwane. Sprawą zmiany czasu zajęła się również Unia Europejska. Za tą kwestią opowiedziały się: Litwa, Szwecja oraz Finlandia. Ich działanie poskutkowało przegłosowaną rezolucją w 2018 roku, która zapewniała, że ostatnia zmiana czasu nastąpi 3 lata później – czyli w 2021 roku. Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, zabrała głos w tej sprawie:

Działania ograniczyły się do wymiany korespondencji informacyjnej pomiędzy poszczególnymi krajami. Od marca 2020 (początek pandemii) jakakolwiek korespondencja w tym zakresie ustała. Niestety w bieżącym roku zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE wszystkie działania zostały praktycznie wstrzymane. Zapowiadany termin na odstąpienie od zmiany czasu w 2021 roku raczej nie wydaje się być celem możliwym do osiągnięcia
Więcej o: