Ile piwo ma kalorii? Jaki jest najmocniejszy trunek tego typu? 7 ciekawostek

Piwo było już znane w czasach starożytnych. Obecnie to jeden z najpopularniejszych napojów uwielbiany w różnych zakątkach świata. Oto kilka ciekawostek na temat tego trunku, o których mogliście nie mieć pojęcia.

W Mezopotamii robotnikom za pracę płacono piwem

W starożytnej Mezopotamii niewolnicy, którzy budowali piramidy, dostawali w ramach wynagrodzenia cztery litry piwa dziennie. Skąd to wiadomo? Kilka lat temu naukowcy odkryli pochodzącą z około 3300 roku przed naszą erę glinianą tabliczkę w mezopotamskim mieście Uruk, które znajdowało się na terytorium współczesnego Iraku. Ich zdaniem to jeden z najstarszych na świecie odcinek wypłaty. Obecnie tabliczka znajduje się w British Museum. 

Pierwsze piwo w puszce

Pierwsza taka puszka ważyła aż 100 gram. Była więc aż cztery razy cięższa niż te współczesne. Pierwsze piwo w puszcze zostało wyprodukowane w Ameryce w 1935 roku. 

Najmocniejsze piwo świata

Snake Venom to najmocniejsze piwo sklepowe na świecie. Jest ono produkowane przez Brewmaister. Ma ona aż 67,5 proc. zawartości alkoholu! Dlatego też producent zaleca, by nie pić go w zbyt dużych ilościach. W czasie jednego posiedzenia nie powinno to być więcej niż 35 mililitrów trunku.

Najdroższe piwo świata

Arctic Ale By The Allsopp uznawane jest za najbardziej cenne piwo na świecie. Trunek pochodzi z ekspedycji Arktycznej, która odbyła się 1875 roku. Kilka butelek takiego piwo znaleziono w jednym z garaży w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, jedną butelkę na internetowej aukcji sprzedano za ponad 500 tysięcy dolarów!

Piwo w Rosji

Mało kto wie, że w Rosji do 2013 roku piwo nie było uznawane za alkohol. Może było więc je kupić bez żadnych ograniczeń. Dotyczyło to wszystkich trunków o zawartości alkoholu poniżej 10 procent

Najszybciej wypite piwo

W tej dziedzinie światowy rekord należy do Stevena Petrosino. Mężczyzna pochłoną litr piwa w zaledwie 1,3 sekundy! Rekord został pobity w 1977 roku.

Ile piwo ma kalorii?

Ta kwestia zastanawia wiele osób. Zazwyczaj piwo light 355 ml ma 103 kcal. Piwo o średniej zawartości alkoholu 355 ml - 154 kcal. Z kolei piwo wysokoalkoholowe, piwa kraftowe 355 ml - od 170 do 350 kcal. Co ciekawe, picie 5 litrów piwa tygodniowo daje aż 44 200 kcal w ciągu roku. Tyle samo kalorii przyniosłoby nam zjedzenie 221 pączków. Warto wspomnieć, że kaloryczność napojów alkoholowych podnoszą dodatki, takie jak cola czy tonik, syropy, soki itp.

Więcej o: