Już dziś rozpoczynamy astronomiczną wiosnę. Jakie zjawiska dla nas przygotowała? Spójrzcie w niebo

I w końcu nadszedł czas na wiosnę. Za oknami wszystko powoli budzi się do życia, a śpiew ptaków od rana do wieczora przewija się przez huczące ulice. Już dziś o 10:37 Słońce osiągnie punkt równocy wiosennej, czyli punkt Barana. Zaczynamy wiosnę. Tej nocy naszą uwagę będą przykuwać planety.

Wielu z nas z niecierpliwością czekało na pierwsze promienie ciepłego słońca. Wiosna to szczególny czas. Czas odrodzenia, zmian, budzenia się do życia. W  obliczu pandemii symbolizm wiosny będzie nam szczególnie potrzebny. Dziś o godzinie 10:37 oficjalnie powitamy ją w naszych progach. Jakie zjawiska astronomiczne dla nas przygotowała?

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Wiosną naszą uwagę zwrócą planety – będzie ich na niebie całkiem sporo

Tegoroczna wiosna niesie za sobą wiele astronomicznych przygód. Patrzenie w niebo na pewno się nam opłaci. Okazja do dostrzeżenia najbliższej planety od Słońca, Merkurego, pojawi się już w maju. Każdego dnia po zachodzie Słońca będziemy mogli obserwować jej bijący blask, a już pod koniec miesiąca do towarzystwa przybędzie jaśniejsza Wenus. 29 maja dojdzie do ich koniunkcji.

Trendy wiosna 2021. Co będzie modne na wiosnę? Trendy wiosna 2021. Co będzie modne na wiosnę?

Największą planetę Układu Słonecznego, Jowisz, pojawi się na niebie w drugiej połowie nocy. Na początku wiosny będzie wschodził nad ranem, a pod koniec tuż przed północą. Jowisz z pewnością rzuci się wam w oczy – świeci jaśniej niż najjaśniejsze gwiazdy. W podobnej sytuacji znajdzie się Saturn, choć jego blask nie będzie już tak mocny.

Obserwacja innych planet będzie wymagała od nas użycia teleskopu. Uran pojawi się na niebie o świcie, w drugiej części wiosny, natomiast Neptun będzie wschodził w drugiej połowie nocy.

Pierwszy dzień wiosna 2021 już tuż tuż. Zdjęcie ilustracyjne Pierwszy dzień wiosny 2021: kiedy wypada dzień wagarowicza?

Wiosenne pełnie Księżyca pojawią się na niebie 28 marca, 27 kwietnia i 26 maja, natomiast całkowite zaćmienie nastąpi 26 maja, ale nie będzie widoczne w Polsce. Spotkamy się jednak z bardzo ciekawym zjawiskiem - 10 czerwca nastąpi obrączkowe zaćmienie Księżyca. 

Więcej o: