Już dziś rozpoczynamy astronomiczną wiosnę. Jakie zjawiska dla nas przygotowała? Spójrzcie w niebo

I w końcu nadszedł czas na wiosnę. Za oknami wszystko powoli budzi się do życia, a śpiew ptaków od rana do wieczora przewija się przez huczące ulice. Już dziś o 10:37 Słońce osiągnie punkt równocy wiosennej, czyli punkt Barana. Zaczynamy wiosnę. Tej nocy naszą uwagę będą przykuwać planety.

Wielu z nas z niecierpliwością czekało na pierwsze promienie ciepłego słońca. Wiosna to szczególny czas. Czas odrodzenia, zmian, budzenia się do życia. W  obliczu pandemii symbolizm wiosny będzie nam szczególnie potrzebny. Dziś o godzinie 10:37 oficjalnie powitamy ją w naszych progach. Jakie zjawiska astronomiczne dla nas przygotowała?

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Wiosną naszą uwagę zwrócą planety – będzie ich na niebie całkiem sporo

Tegoroczna wiosna niesie za sobą wiele astronomicznych przygód. Patrzenie w niebo na pewno się nam opłaci. Okazja do dostrzeżenia najbliższej planety od Słońca, Merkurego, pojawi się już w maju. Każdego dnia po zachodzie Słońca będziemy mogli obserwować jej bijący blask, a już pod koniec miesiąca do towarzystwa przybędzie jaśniejsza Wenus. 29 maja dojdzie do ich koniunkcji.

Największą planetę Układu Słonecznego, Jowisz, pojawi się na niebie w drugiej połowie nocy. Na początku wiosny będzie wschodził nad ranem, a pod koniec tuż przed północą. Jowisz z pewnością rzuci się wam w oczy – świeci jaśniej niż najjaśniejsze gwiazdy. W podobnej sytuacji znajdzie się Saturn, choć jego blask nie będzie już tak mocny.

Obserwacja innych planet będzie wymagała od nas użycia teleskopu. Uran pojawi się na niebie o świcie, w drugiej części wiosny, natomiast Neptun będzie wschodził w drugiej połowie nocy.

Wiosenne pełnie Księżyca pojawią się na niebie 28 marca, 27 kwietnia i 26 maja, natomiast całkowite zaćmienie nastąpi 26 maja, ale nie będzie widoczne w Polsce. Spotkamy się jednak z bardzo ciekawym zjawiskiem - 10 czerwca nastąpi obrączkowe zaćmienie Księżyca. 

Więcej o: