Święta Wielkiej Nocy to najważniejsze wydarzenie w roku, dla katolików. Opowiada o śmierci, a także zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, co stanowi dla nich największy dowód, świadczący o jego boskości. Tradycją kultywowaną od lat, jest poprzedzający Wielkanoc Wielki Tydzień, który także ma swoje znaczenie. W tym roku rozpoczyna się 28 marca, a kończy 5 kwietnia.
Wielkanoc zgodnie z wiarą, poprzedza tydzień upamiętniający ostatnie dni Jezusa na Ziemi. Święto Wielkiej Nocy każdego roku jest świętem ruchomym. Obrządki rozpoczynają się od Niedzieli Palmowej, która w tym roku wypada 28 marca. Wierni przygotowują symboliczne palemki, które są święcone przez duchownego podczas zgromadzenia wiernych w kościele. Ta tradycja ma na celu przypomnienie, o przyjeździe Jezusa do Jerozolimy, który zgodnie z Biblią był radośnie powitany właśnie palemkami oliwnymi.
Wielki Poniedziałek, wtorek, oraz środa to czas zadumy. W kościołach odbywają się rekolekcje, mające na celu przygotowanie wiernych, na to ważne wydarzenie, jakim jest wigilia Wielkiej Nocy. Najważniejsze uroczystości rozpoczynają się w czwartek, który w tym roku przypada na 1 kwietnia. Potrwają aż do Poniedziałku Wielkanocnego, który w tym roku wypada 5 kwietnia.
Wielki Czwartek rozpoczyna tzw. Triduum Paschalne. W kościele nie usłyszymy dzwonów, a jedynie kołatki. Według wiary katolickiej właśnie w ten dzień, Jezus zasiadł do Ostatniej Wieczerzy, podczas której zjadł pożegnalną kolację ze swoimi uczniami. To wydarzenie bogate jest w symbolikę. Szczególne znaczenie ma obmycie nóg i dzielenie chleba. To także dzień, w którym jeden z uczniów zdradził Jezusa, co rozpoczęło długo oczekiwaną przepowiednię.
W Wielki Piątek, który katolicy obchodzą w tym roku 2 kwietnia, nie odprawia się Mszy Świętej. Na pamiątkę Drogi Krzyżowej, wierni celebrują adorację krzyża, a także przechodzą drogę Jezusa przez mękę, w procesji upamiętniającej to wydarzenie. Miejsce ma także całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu, która pozbawiona jest oprawy muzycznej na organach.
Wielka Sobota, czyli coroczne święcenie koszyczków, a także dzień złożenia Jezusa w grobie. Obchodzą je często nie tylko katolicy, ale i niewierzący. Ma charakter symboliczny, który zapowiada nową nadzieję. Symbolizuje ją jajko, które jest elementem obowiązkowym. 3 Kwietnia, bo właśnie wtedy w tym roku wypada Wielka Sobota, nie ma także Mszy Świętych. Trwa natomiast Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Niedziela Wielkanocna w Kościele Katolickim przebiega w radosnej atmosferze. Już o świcie organizowana jest procesja, która maszeruje ulicami miast. Jest to celebracja na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa, które zgodnie z wierzeniami miało miejsce w noc poprzedzającą to święto. Jest to dzień wolny, który w tym roku wypada 4 kwietnia. W kościele odbywają się uroczystości, a w domach czeka nas uroczyste śniadanie, którego obowiązkowy element stanowi dzielenie się jajkiem.
Poniedziałek Wielkanocny, nazywany w tradycji świeckiej lanym poniedziałkiem, w tym roku wypada 5 kwietnia. Jest to dzień wolny od pracy i szkoły. Zgodnie z wiejskimi obrządkami, ludzie polewają się wodą i urządzają wspólne zabawy, polegające na szukaniu słodyczy i malowaniu pisanek.