Jak zrobić palmę wielkanocną? Potrzebnych jest tylko siedem elementów. Wskazówki na domowe DIY

Już za tydzień obchodzić będziemy Niedzielę Palmową, która zapowiada święta wielkanocne. Jak zrobić wielkanocną palmę w poszanowaniu idei zero waste? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Palma wielkanocna to jeden z symboli zbliżających się świąt wielkanocnych. Wierni kościoła katolickiego na tydzień przed Wielkanocą obchodzą tzw. Niedzielę Palmową. Jest ona pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy, podczas której przybywającemu prorokowi rzucano pod nogi właśnie liście palmy.

Zobacz wideo Brak dodatkowych obostrzeń w kościołach na Wielkanoc. Nadal obowiązuje limit jedna osoba na 15 m kw.

Palma wielkanocna: co to za symbol?

W tym dniu do kościołów przynosi się palmy wielkanocne, które kapłan święci wodą święconą. Niedziela Palmowa w 2021 roku wypada dokładnie 28 marca (jest to też tradycyjnie niedziela handlowa, która w tym roku - ze względu na wprowadzone obostrzenia - nie będzie obowiązywała).

Tradycja samodzielnego przygotowywania palm wielkanocnych w ostatnich latach nieco podupadła. Samodzielnie przygotowane gałązki wypierają gotowe palmy, które można zakupić w marketach, kwiaciarniach czy na targowiskach. Palmy takie wykonane są zazwyczaj z suszu, dlatego ze względu na swoją kruchość, dość szybko ulegają zniszczeniu. 

Palma wielkanocna: jak zrobić?

Tymczasem przygotowanie palmy wielkanocnej wcale nie jest takie trudne. Do jej wykonania wystarczą produkty, które większość z nas znajdzie w domu. Warto zadziałać w duchu zero waste i wykorzystać materiały z odzysku i dać im drugie życie.

Palma wielkanocna - lista potrzebnych elementów

Do wykonania palmy wielkanocnej potrzebne będą:

 • kolorowy papier;
 • pędy roślin (mogą być suszone);
 • bazie lub bukszpan z domowego ogródka;
 • sznurek;
 • wstążka;
 • koraliki i inne kolorowe ozdoby;
 • igła z nitką.

Palma wielkanocna - sposób wykonania

Z kolorowego papieru wykonujemy kwiatki, które posłużą do udekorowania palmy. Pędy roślin (traw, zbóż) możemy zabarwić z użyciem barwnika lub pozostawić w kolorze naturalnym. 4-5 sztuk należy związać mocno sznurkiem, tak aby stworzyły grubą witkę. Dobrze będzie prezentować się palma wzbogacona o świeże bazie lub gałązki bukszpanu. Następnie przygotowane papierowe kwiaty przyszywamy do witki w odległości co kilka centymetrów. Kolorowe koraliki, perełki i inne dekoracje nawlekamy na nitkę i również przyszywamy do palmy. W miejscach, gdzie widoczne jest wiązanie oplatamy palmę dokładnie ozdobną wstążką. Końcówkę związujemy mocno, najlepiej w dwóch miejscach, aby palma się nie rozpadała. 

 

Palma wielkanocna z bibuły, czyli jak zrobić palmę dla dziecka?

Częstym zadaniem dla przedszkolaków i młodszych dzieci szkolnych jest przygotowanie palmy wielkanocnej z bibuły. W tym celu należy zaopatrzyć się w kilka rolek kolorowej bibuły, klej, kawałek sznurka, nożyczki i gałązkę.

 1. Gałązkę oczyszczamy i staramy się aby była jak najprostsza - będzie stanowić trzon palmy.
 2. Z bibuły wykonujemy kolorowe kwiaty i listki, które posłużą do udekorowania palmy. Instrukcje jak zrobić kwiaty z bibuły znajdziemy w internecie.
 3. Gotowe listki i fragmenty zielonej bibuły umieszczamy na gałązce w  odległości co około 8 cm. Wolne przestrzenie wypełniamy kwiatami; można także umieścić gałązki bukszpanu lub bazie. Mocujemy je do gałązki za pomocą cienkiego sznurka.
 4. Całość mocno związujemy, a w miejscach gdzie widoczny jest sznurek, przeplatamy kolorową taśmę lub wstążkę.
Więcej o: