Wielki Tydzień 2021. Kiedy rozpoczniemy przygotowania do Wielkanocy?

Wielkanoc zbliża się do nas wielkimi krokami. Dla chrześcijan nadchodzi szczególny czas. Wielki Tydzień to jeden z najważniejszych momentów w ciągu roku. Kiedy wypada tegoroczne święto i jak powinniśmy świętować?

Okres trwania Wielkiego Tygodnia i przypadające na ten czas Triduum Paschalne to najważniejsze chwile w życiu każdego chrześcijanina. Od Niedzieli Palmowej aż do Niedzieli Zmartwychwstania cały kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia. Kiedy rozpoczniemy ten czas w tym roku?

Zobacz wideo Brak dodatkowych obostrzeń w kościołach na Wielkanoc. Nadal obowiązuje limit jedna osoba na 15 m kw.

Wielki Tydzień 2021. Co symbolizuje?

Zmartwychwstanie Chrystusa wiąże się z wieloma tradycjami w życiu chrześcijan. Każdy dzień Wielkiego Tygodnia jest symbolem, który ma nas przygotować na zbawienie. Pierwsze trzy dni odbywają się pod znakiem pojednania. W tym czasie wierni biorą udział w specjalnych nabożeństwach, które mają przypominać o naukach Jezusa.

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Tego dnia we wszystkich kościołach milkną dzwony. W ogromnych murach świątyń niesie się jedynie klekotanie kołatek. Chrześcijanie wspominają wówczas ustanowienie sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Po Mszy Świętej następuje obnażenie ołtarza.

Wielki Piątek to dzień, w którym odprawia się Liturgię Męki Pańskiej, w której skład wchodzą droga krzyżowa oraz adoracja krzyża. To chwile pełne zadumy i ciszy. Wszystko odbywa się w atmosferze smutku, bez jakiejkolwiek oprawy muzycznej.

W Wielką Sobotę wszyscy wierni przynoszą do kościoła pokarmy. Koszyczek wielkanocny to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkanocy. Wieczorem wszyscy wierni spotykają się w świątyni na Nabożeństwie Światła i Wody.

Wielka Niedziela to czas zmartwychwstania Chrystusa. Tradycyjnie o 6:00 wszyscy wierni biorą udział w rezurekcji, która obwieszcza światu zbawienie. Po mszy zaczynamy wspólne świętowanie od śniadania wielkanocnego.

Kiedy wypada Wielki Tydzień w 2021 roku?

W 2021 roku rozpoczniemy Wielki Tydzień już 28 marca:

  • 28 marca - Niedziela Palmowa
  • 29 marca - Wielki Poniedziałek
  • 30 marca - Wielki Wtorek
  • 31 marca - Wielka Środa
  • 1 kwietnia - Wielki Czwartek
  • 2 kwietnia - Wielki Piątek
  • 3 kwietnia - Wielka Sobota
  • 4 kwietnia - Wielkanoc 
  • 5 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny 
Więcej o: