Okres trwania Wielkiego Tygodnia i przypadające na ten czas Triduum Paschalne to najważniejsze chwile w życiu każdego chrześcijanina. Od Niedzieli Palmowej aż do Niedzieli Zmartwychwstania cały kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia. Kiedy rozpoczniemy ten czas w tym roku?
Zmartwychwstanie Chrystusa wiąże się z wieloma tradycjami w życiu chrześcijan. Każdy dzień Wielkiego Tygodnia jest symbolem, który ma nas przygotować na zbawienie. Pierwsze trzy dni odbywają się pod znakiem pojednania. W tym czasie wierni biorą udział w specjalnych nabożeństwach, które mają przypominać o naukach Jezusa.
Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Tego dnia we wszystkich kościołach milkną dzwony. W ogromnych murach świątyń niesie się jedynie klekotanie kołatek. Chrześcijanie wspominają wówczas ustanowienie sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Po Mszy Świętej następuje obnażenie ołtarza.
Wielki Piątek to dzień, w którym odprawia się Liturgię Męki Pańskiej, w której skład wchodzą droga krzyżowa oraz adoracja krzyża. To chwile pełne zadumy i ciszy. Wszystko odbywa się w atmosferze smutku, bez jakiejkolwiek oprawy muzycznej.
W Wielką Sobotę wszyscy wierni przynoszą do kościoła pokarmy. Koszyczek wielkanocny to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkanocy. Wieczorem wszyscy wierni spotykają się w świątyni na Nabożeństwie Światła i Wody.
Wielka Niedziela to czas zmartwychwstania Chrystusa. Tradycyjnie o 6:00 wszyscy wierni biorą udział w rezurekcji, która obwieszcza światu zbawienie. Po mszy zaczynamy wspólne świętowanie od śniadania wielkanocnego.
W 2021 roku rozpoczniemy Wielki Tydzień już 28 marca: