Co to znaczy BTW? Znaczenie i zastosowanie skrótu

Co to znaczy BTW? Zastanawia się nad tym wiele osób, które taki skrót widzą np. w wiadomościach SMS lub w internetowym komunikatorze. Wyjaśniamy.

BTW, czyli o modzie na angielskojęzyczne skróty

BTW to jeden ze skrótów używanych często w potocznej komunikacji międzyludzkiej. Na naszych oczach ma miejsce proces ewolucji języka polskiego. Jeszcze kilka lat temu w powszechnym użyciu było zaledwie kilka lub kilkanaście zwrotów zaczerpniętych z języków obcych, obecnie z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Z jednej strony jest to zjawisko nieuniknione, które jest bezpośrednią konsekwencją procesu globalizacji oraz wszechobecności języka angielskiego, który zyskuje sobie dominującą pozycję na świecie. Z drugiej strony postępująca degradacja naszej mowy ojczystej jest bardzo przykra - najbardziej widoczne jest to w grupie wiekowej nastolatków, która składniej posługuje się językiem obcym, natomiast posiada znaczne braki, jeśli chodzi o poprawne używanie polszczyzny.

Skróty takiej jak BTW wywodzą się ze wspomnianego już języka angielskiego i są najczęściej wykorzystywane w celu przesłania krótkiej wiadomości tekstowej. Znaleźć je można w SMS-ach, wiadomościach przesyłanych za pomocą różnego rodzaju komunikatorów czy chatów. Warto znać ich znaczenie i orientować się, w jakich sytuacjach można się nimi posłużyć. 

Co oznacza skrót ONS? Zanim zaczniesz randkować w sieci, musisz to wiedzieć ONS - co to takiego? Tłumaczymy tajemnicze skróty z aplikacji randkowych

BTW: co to znaczy?

Co znaczy BTW? To z angielskiego wyrażenie "by the way", które w wolnym tłumaczeniu oznacza "nawiasem mówiąc" czy "swoją drogą". Służy więc do płynnej zmiany dotychczasowego tematu, np.

 • Ładnie dziś wyglądasz, BTW pożyczysz mi tę bluzkę w sobotę.
 • Wieczór zapowiada się interesująco, BTW, jakie masz plany na jutro.

Co to znaczy FBW? Jest to rodzaj związku bez zobowiązań pomiędzy przyjaciółmi. Zdjęcie ilustracyjne Co to znaczy FWB? Sprawdź, znaczenie tego skrótu i zdecyduj, czy pasuje Ci taki związek

Co oznacza skrót BTW i inne młodzieżowe skróty?

Posługiwanie się skrótami typu BTW jest domeną ludzi młodych, którzy od bardzo wczesnych lat uczą się języków obcych i żyją w świecie, gdzie znajomość angielskiego ułatwia codzienne funkcjonowanie. Jeśli przyjrzymy się sposobowi, w jaki porozumiewają się współczesne nastolatki, zauważymy, że jest w nim dużo wyrażeń przypominających swoisty slang, którego znaczenie nie każdy rozumie. Co zatem oznaczają inne popularne skróty?

 • tbh - to be honest - szczerze mówiąc
 • asap – as soon as possible - najszybciej jak to możliwe
 • yolo – you only live once – żyje się tylko raz
 • omg – oh my god - o mój boże
 • wtf – what the fuck - co to ma być
 • diy – do it yourself - zrób to sam
 • imho - in my humble opinion - moim skromnym zdaniem
 • lol - laughing out loud - śmiech pełną gębą
 • hashtag - to wyrażenie, które poprzedza znak "#"; korzysta się z niego w celu szybkiego wyszukiwania treści w mediach społecznościowych. 

Zobacz też: TBT - sprawdź, co oznacza ten skrót i jak można go powiązać z Twoją przeszłością

Zobacz wideo Aplikacje przydatne w nauce języków obcych
Więcej o: