Co pyli w marcu? Sprawdź, co może być przyczyną alergicznych reakcji wraz z nadejściem wiosny

Co pyli w marcu? Zajrzyj z nami do kalendarza alergika, w którym znajdziesz wszystkie ważne informacje na temat źródeł problemów z alergią w pierwszym miesiącu wiosny.

Alergia na pyłki- kłopotliwy prezent od matki natury 

Zdecydowanie alergia na pyłki należy do grupy najbardziej problematycznych, nie mamy na nią żadnego wpływu. Źródłem alergenu są rośliny i o ile we własnym ogrodzie możemy jeszcze poczynić pewne ruchy, tak na otwartej powierzchni jesteśmy skazani na okresowe dolegliwości w postaci, na przykład kataru oraz łzawiących oczu. Bardzo duża grupa osób nie łączy powracających wiosną problemów z alergią na pyłki, którą naprawdę w łatwy sposób można pomylić z tradycyjnym przeziębieniem. 

Alergia na pyłki Sezon na alergię właśnie się rozpoczął. Jak łagodzić uczulenie na pyłki roślin?

Co teraz pyli?- lista 

Poniżej prezentujemy zestaw roślin oraz grzybów, które wczesną wiosną najbardziej dają się we znaki alergikom. Co teraz pyli? Sprawdź, jakie może być potencjalne źródło Twoich kłopotów. 

Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Pylenie drzew- które gatunki są w kręgu podejrzanych? 

Leszczyna, olcha, cis oraz wierzba- to właśnie te drzewa określa się mianem: wczesnokwitnące. W praktyce oznacza to, że to właśnie pylenie drzew z tej listy może sprawić najwięcej problemów alergikom. Częsta przypadłość to, na przykład nieżyt nosa.

Kalendarz alergika- drzewa

Poniżej prezentujemy przybliżony czas, kiedy można spodziewać się wzmożonego pylenia konkretnych drzew. Sprawdź, których gatunków lepiej unikać w ogrodzie: 

  • Leszczyna- pyli najwcześniej od stycznia do marca, to mogą być trzy miesiące wyjęte z życia każdego, kto mierzy się z alergią wziewną. 
  • Olcha- pyli tuż przed pojawieniem się liści, czyli do końca marca i z początkiem kwietnia. 
  • Cis- pyłki roznoszą się przede wszystkim w wietrzne dni, których wczesną wiosną nie brakuje. 
  • Wierzba- chwilę przed Wielkanocą na tym drzewie pojawiają się bazie, które tworzą pyłki. 

Pylenie grzybów- które gatunki są najbardziej groźne? 

Cladosporium to w sumie kilkaset gatunków grzybów pleśniowych. Niestety zarodniki Cladosporium unoszą się w powietrzu przez okrągły rok. Mocne pylenie grzybów zaczyna się wraz z końcem zimy, to właśnie wiosną jest ich najwięcej i właśnie w tym okresie są bardzo niebezpieczne. Najczęściej można je spotkać w piwnicy, łazience i w otworach klimatyzacyjnych. 

http://961joyfm.com/ Cztery powody, dla których nie można zabraniać dzieciom brudzenia się

Pylenie roślin- jak sobie poradzić?

Pylenie roślin to zdecydowanie coś, na co nie mamy wpływu, ale odpowiednio dobrane leki powinny pomóc. Co więcej, warto też wprowadzić kilka prostych zasad:

  • Osobisty kalendarz alergika wraz z informacją na temat objawów, które obserwujemy u siebie w danym okresie. 
  • Częste wietrzenie mieszkania
  • Wentylacja w łazience
  • Odkurzacz dla alergików
  • Okulary przeciwsłoneczne na spacerze 
  • Prysznic po powrocie do domu 
Więcej o: