W kwietniu część osób ma nawracające objawy, które mogą świadczyć o alergii wziewnej. Ból głowy, uporczywe kichanie, zatkany nos, złe samopoczucie- to naturalna reakcja organizmu na pyłki roślin i grzybów. Alergia jest często mylona ze zwykłym przeziębieniem, tymczasem przyczyną mogą być swobodnie unoszące się pyłki. Poniżej prezentujemy katalog drzew, krzewów i grzybów, na które należy uważać, właśnie w tym okresie. Sprawdź, zanim alergia na pyłki pokrzyżuje Twoje plany.
Których gatunków lepiej unikać w ogrodzie i co może być przyczyną wiosennej alergii? Co teraz pyli? Szczegóły poniżej:
Właściciele ogrodów powinni dwa razy przemyśleć wybór drzewa, które zasadzą w ogrodzie. Bezpieczne gatunki to: jabłoń, kasztanowiec i magnolia.
Na terenie Polski wyróżnia się aż 200 gatunków traw i są one częstym źródłem alergii wśród rodaków. Pylenie roślin trawiastych w kwietniu nie powinno być bardzo dokuczliwe. W tym czasie okres pylenia dopiero się zaczyna i nie powinien wywoływać mocnych reakcji. Trawy należy omijać dopiero od czerwca do lipca, to właśnie wtedy notuje się największe stężenie.
Do najbardziej uczulających gatunków należą:
Kalendarz alergika w kwietniu to także czas na pylenie grzybów z rodziny Cladosporium. Pyłki są mikroskopijnej wielkości i z łatwością przenikają do płuc. Cladosporium to główna przyczyna kataru siennego oraz astmy. Okres pylenia rozpoczyna się w kwietniu i kończy pod koniec października. Idealne warunki dla grzybów to wilgotne pomieszczenia bez opcji wietrzenia.