Co pyli w kwietniu? Zaglądamy do kalendarza alergika

Co pyli w kwietniu? Zastanawiasz się, czy objawy, które utrudniają Ci funkcjonowanie wczesną wiosną to zwykłe przeziębienie, a może jednak alergia? Sprawdź, jakie pyłki aktualnie unoszą się w powietrzu i co może pomóc.

Alergia na pyłki, nie mylić z przeziębieniem

W kwietniu część osób ma nawracające objawy, które mogą świadczyć o alergii wziewnej. Ból głowy, uporczywe kichanie, zatkany nos, złe samopoczucie- to naturalna reakcja organizmu na pyłki roślin i grzybów. Alergia jest często mylona ze zwykłym przeziębieniem, tymczasem przyczyną mogą być swobodnie unoszące się pyłki. Poniżej prezentujemy katalog drzew, krzewów i grzybów, na które należy uważać, właśnie w tym okresie. Sprawdź, zanim alergia na pyłki pokrzyżuje Twoje plany. 

Co teraz pyli- lista drzew

Których gatunków lepiej unikać w ogrodzie i co może być przyczyną wiosennej alergii? Co teraz pyli? Szczegóły poniżej:

Pylenia drzew- gatunki aktywne w kwietniu 

  • Olcha- drzewo zaczyna pylić na początku marca, ale pyłki unoszą się w powietrzu do końca kwietnia. Reakcje krzyżowe mogą powodować, że olcha będzie sprawiać problemy także w kolejnych miesiącach. 
  • Brzoza- w Polsce można spotkać aż siedem odmian.
  • Jesion- okres pylenia jesionu datuje się na czas od marca do maja. Ale nie jest to gatunek szczególnie problematyczny dla alergików. 
  • Dąb- tutaj podobnie pylenie w okresie od marca do maja. Pyłki kwiatów dębu bywają bardzo uciążliwe. 
  • Topola- to drzewo pyli od marca do lipca. Dodatkowo liczne reakcje krzyżowe sprawiają, że topola jest wyjątkowo nieprzyjemna dla alergików. 

Właściciele ogrodów powinni dwa razy przemyśleć wybór drzewa, które zasadzą w ogrodzie. Bezpieczne gatunki to: jabłoń, kasztanowiec i magnolia.

Pylenie roślin - trawy

Na terenie Polski wyróżnia się aż 200 gatunków traw i są one częstym źródłem alergii wśród rodaków. Pylenie roślin trawiastych w kwietniu nie powinno być bardzo dokuczliwe. W tym czasie okres pylenia dopiero się zaczyna i nie powinien wywoływać mocnych reakcji. Trawy należy omijać dopiero od czerwca do lipca, to właśnie wtedy notuje się największe stężenie. 

Do najbardziej uczulających gatunków należą: 

  • Kupkówka pospolita
  • Wiechlina Łąkowa
  • Tymotka
Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Pylenie grzybów: co teraz pyli?

Kalendarz alergika w kwietniu to także czas na pylenie grzybów z rodziny Cladosporium. Pyłki są mikroskopijnej wielkości i z łatwością przenikają do płuc. Cladosporium to główna przyczyna kataru siennego oraz astmy. Okres pylenia rozpoczyna się w kwietniu i kończy pod koniec października. Idealne warunki dla grzybów to wilgotne pomieszczenia bez opcji wietrzenia. 

Kalendarz alergika - jak poprawić jakość powietrza w najbliższym otoczeniu 

  • Regularne wietrzenie pomieszczeń
  • W przypadku zamontowanej klimatyzacji należy wyjątkowo dbać o jej regularne czyszczenie. 
  • Gęste firanki będą skuteczną ochroną przed przenikaniem pyłków do mieszkania
  • Częste mycie podłóg pomoże usunąć zbyt dużą ilość pyłków 
Więcej o: