Pierwszy kalendarzowy dzień wiosny zawsze przypada 21 marca. W tym dniu obchodzone jest nieformalne wśród uczniów święto zwane Dniem Wagarowicza. Okres wiosenny, który potęguje ładna i ciepła pogoda dodatkowo zachęca wagarowiczów do spędzania czasu na świeżym powietrzu w miejscu pełnym słońca.
Kalendarzowy początek wiosny nie zawsze będzie pokrywał się z pierwszym astronomicznym dniem wiosny, gdyż jest to związane z ruchem słońca. Należy rozróżnić dwa pojęcia: pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada zawsze 21 marca, natomiast astronomiczny pierwszy dzień wiosny przypada na moment zrównania się długością dnia i nocy, czyli w równonoc wiosenną. Oznacza to, że w tym roku nie pokryje się on z kalendarzowym początkiem wiosny. Zatem kiedy jest pierwszy astronomiczny dzień wiosny?
Pierwszy dzień wiosny astronomicznej zaczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego. Oznacza to, że w okresie wiosennym dzienna pora dnia będzie dłuższa od pory nocnej, w dodatku z każdą kolejną dobą dzień będzie coraz dłuższy a noc krótsza aż do momentu przesilenia letniego, gdzie sytuacja będzie zupełną odwrotnością – od 22 czerwca dni staną się coraz krótsze a noce dłuższe. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada na ten sam termin. W tym roku astronomiczny pierwszy dzień wiosny przypada na 20 marca.
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Marzanna to nazwa kukły, przedstawiającej boginię, która symbolizuję odejście zimy i nadejście wiosny. Kuklę wykonuje się ze słomy, zdobi wstążkami i koralami oraz owija płótnem. Zwyczaj ten znany z dawnych czasów, kiedy to w podczas wiosennego Jarego Święta w rytualny sposób palono bądź topiono kukłę, aby przywołać wiosnę.
Zobacz też: Pani wiosna - praca plastyczna, która rozwinie dziecięcą kreatywność
Najbliższe dni nie zapowiadają się wiosennie, ale już w przyszłym tygodniu można spodziewać się nieco wyższej temperatury, a także więcej słońca. Już od wtorku 23 marca możemy spodziewać się większej ilości promieni słonecznych. W środę w zachodnich częściach kraju temperatury podskoczą do 10-11 st. C, z kolei w czwartek - do 12 st. C. W sobotę 27 marca, na termometrach możemy zobaczyć 15-16 st. C. Jak wskazują prognozy długoterminowe, pod koniec miesiąca termometry mają pokazać nawet 20 st. C. Wszystko dzięki ciepłym masom powietrza znad północnej Afryki. Już nie możemy się doczekac!