Pierwszy dzień wiosny 2021 - kiedy jest kalendarzowy, a kiedy astronomiczny pierwszy dzień wiosny?

Pierwszy dzień wiosny 2021 - kiedy nadejdzie wiosna w tym roku? Ta w pogodzie? Trudno powiedzieć, bo za oknem aktualnie w wielu miejscach w Polsce pada śnieg. Wiele osób na pierwszy dzień wiosny czeka z utęsknieniem. Z nadejściem cieplejszych i dłuższych dni rozkwita przyroda, wiosenne warunki pogodowe wpływają na lepsze samopoczucie ludzi co sprawia, że w człowieku budzi się entuzjazm i chęć do działania. Sprawdź zatem kiedy przypada początek wiosny oraz dowiedz się jakie są dokładne daty pierwszego dnia wiosny kalendarzowej i astronomicznej.

Pierwszy dzień wiosny 2021 - kiedy jest kalendarzowy początek wiosny?

Pierwszy kalendarzowy dzień wiosny zawsze przypada 21 marca. W tym dniu obchodzone jest nieformalne wśród uczniów święto zwane Dniem Wagarowicza. Okres wiosenny, który potęguje ładna i ciepła pogoda dodatkowo zachęca wagarowiczów do spędzania czasu na świeżym powietrzu w miejscu pełnym słońca.

Kalendarzowy początek wiosny nie zawsze będzie pokrywał się z pierwszym astronomicznym dniem wiosny, gdyż jest to związane z ruchem słońca. Należy rozróżnić dwa pojęcia: pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada zawsze 21 marca, natomiast astronomiczny pierwszy dzień wiosny przypada na moment zrównania się długością dnia i nocy, czyli w równonoc wiosenną. Oznacza to, że w tym roku nie pokryje się on z kalendarzowym początkiem wiosny. Zatem kiedy jest pierwszy astronomiczny dzień wiosny? 

Zobacz wideo Czas na wiosenne porządki w szafie?

Pierwszy dzień wiosny 2021 – Kiedy jest astronomiczny pierwszy dzień wiosny?

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej zaczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego. Oznacza to, że w okresie wiosennym dzienna pora dnia będzie dłuższa od pory nocnej, w dodatku z każdą kolejną dobą dzień będzie coraz dłuższy a noc krótsza aż do momentu przesilenia letniego, gdzie sytuacja będzie zupełną odwrotnością – od 22 czerwca dni staną się coraz krótsze a noce dłuższe. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada na ten sam termin.  W tym roku astronomiczny pierwszy dzień wiosny przypada na 20 marca.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Marzanna to nazwa kukły, przedstawiającej boginię, która symbolizuję odejście zimy i nadejście wiosny. Kuklę wykonuje się ze słomy, zdobi wstążkami i koralami oraz owija płótnem. Zwyczaj ten znany z dawnych czasów, kiedy to w podczas wiosennego Jarego Święta w rytualny sposób palono bądź topiono kukłę, aby przywołać wiosnę.

Zobacz też: Pani wiosna - praca plastyczna, która rozwinie dziecięcą kreatywność

Kiedy wiosna? Prognoza pogody 

Najbliższe dni nie zapowiadają się wiosennie, ale już w przyszłym tygodniu można spodziewać się nieco wyższej temperatury, a także  więcej słońca. Już od wtorku 23 marca możemy spodziewać się większej ilości promieni słonecznych. W środę w zachodnich częściach kraju temperatury podskoczą do 10-11 st. C, z kolei w czwartek - do 12 st. C. W sobotę 27 marca, na termometrach możemy zobaczyć 15-16 st. C. Jak wskazują prognozy długoterminowe, pod koniec miesiąca termometry mają pokazać nawet 20 st. C. Wszystko dzięki ciepłym masom powietrza znad północnej Afryki. Już nie możemy się doczekac!

Więcej o: