Jak wyczyścić zmywarkę? Domowe sposoby na czystą zmywarkę

Jak najlepiej wyczyścić zmywarkę? To pytanie nurtuje każdego użytkownika tej fantastycznej maszyny. Aby zmywarka służyła nam jak najdłużej i jak najlepiej musimy pamiętać o regularnej pielęgnacji. Nawet najlepszej firmy zmywarki wymagają stałej kontroli, dlatego warto zadbać o ich ochronę. Zamiast używać silnych detergentów chemicznych, które mogą mieć zły wpływ na kontakt ze ludzką skórą, warto rozejrzeć się po kuchni i spróbować domowych metod czyszczenia zmywarki.

Jak wyczyścić zmywarkę? Jak często to robić?

Czyszczenie zmywarki warto przeprowadzać regularnie. Aby nasze naczynia były odpowiednio doczyszczone, nie posiadały kamienia ani rdzawego osadu najlepszym rozwiązaniem będzię czyszczenie zmywarki raz na tydzień.  Należy pamiętać, że oprócz pielęgnacji filtrów, koszy czy szuflad na sztućce, cotygodniowe odświeżanie powinno obejmować także przetarcie wilgotną szmatką drzwi zmywarki, uszczelek, panelu sterującego oraz wyczyszczenie metalowych ścianek wewnątrz sprzętu. Na samym początku warto zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia, w której znajdziesz informację dotyczące chociażby sposobu demontażu filtrów. Niektórzy producenci wskazują również najlepsze środki do czyszczenia zmywarek, których stosowanie zalecają. Jeśli jednak zdecydujesz się na czyszczenie zmywarki domowymi sposobami poniżej znajdziesz propozycję na czyszczenie zmywarki octem oraz czyszczenie zmywarki sodą. 

Jak wyczyścić pralkę? Ocet i soda doskonale sprawdzą się w roli środków czyszczących. Zdjęcie ilustracyjne Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Jak wyczyścić zmywarkę? Czyszczenie zmywarki octem

Czyszczenie zmywarki octem można zrobić na dwa sposoby:

  • ręczne -  może być użycie roztworu octu można użyć do ręcznego mycia koszy, szuflad i wnętrza ścianek zmywarki. W tym przypadku musimy przygotować roztwór wody i octu w proporcjach 5:1 (500 ml wody na 100 ml octu). Aby zapach był mniej drażniący, do płynu możemy dodać kilka kropel olejków eterycznych. Następnie ścierkę lub gąbkę moczymy w octowym środku czyszczącym i przecieramy brudne powierzchnie.
  • ocet zamiast tabletki do zmywarki - kubek z octem stawiamy na dnie urządzenia i uruchamiamy program zmywania o temperaturze około 70 stopni Celsjusza. Nie powinno się octu wylewać bezpośrednio do zmywarki, gdyż podczas wstępnego płukania zostanie on odpompowany z urządzenia. 

Zobacz też: Sianie rzeżuchy - rzeżucha na ligninie. Jak zasiać "domową łąkę"?

Zobacz wideo Znacie?

Jak wyczyścić zmywarkę? Czyszczenie zmywarki sodą

Kolejnym popularnym domowych sposobem jest czyszczenie zmywarki sodą. W tym przypadku również dostępne są dwie metody – ręczna oraz automatyczna. Sodę możemy rozsypać po urządzeniu i delikatnie zwilżoną gąbką myć ręcznie urządzenie wewnątrz (w przypadku sody kalcynowanej, aby uniknąć podrażnień skóry konieczne są rękawice gumowe). Łatwiejszą metodą jest wsypanie sody w miejsce przeznaczone na tabletkę do zmywarki tak, aby możliwe było zamknięcie klapki (zmieścimy tam kilka łyżeczek proszku). Warto wybrać program o wysokiej temperaturze wody (70 lub 90 stopni Celsjusza) aby uzyskać lepsze efekty. Czyszczenie zmywarki sodą to dobry pomysł po wcześniejszym myciu tego urządzenia octem – dzięki tej metodzie usunie się duszący zapach octu.

Jak usunąć kamień z muszli klozetowej? Oto prosty i domowy sposób, który musisz znać (zdjęcie ilustracyjne) Jak usunąć kamień z muszli klozetowej? Oto prosty i domowy sposób, który musisz znać

Więcej o: