Pierścionek zaręczynowy - jaki model wybrać i jak go wręczyć? Jak nosić pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy - jaki powinien być? Oczywiście musi się podobać danej kobiecie. Przyjmuje się jednak, że niektóre typy biżuterii lepiej sprawdzają się w tej roli. O czym jeszcze warto pamiętać?

O tym, jak wybrać pierścionek zaręczynowy, decydują osobiste upodobania i gust. W praktyce najczęściej wybór takiej biżuterii jest dla mężczyzny pewną trudnością: chęć utrzymania swoich zamiarów w tajemnicy łączy się z niepewnością, czy podarunek się spodoba. Jak wybrać biżuterię, która na pewno się spodoba?

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy? Jaki powinien być?

Najczęściej pierścionek zaręczynowy charakteryzują proste, delikatne kształty i oczywiście diament. Powiedzenie, że "kobiety kochają diamenty" nie jest wyłącznie chwytem marketingowym - elegancja tego kamienia jest wprost wyjątkowa. Dodatkowo cechuje się on wyjątkową trwałością i twardością, co łatwo skojarzyć z tym, że podobnie trwała powinna być miłość. 

Zobacz wideo Sandra Kubicka o zaręczynach i ślubie

Jak dobrać pierścionek zaręczynowy?

Można jednak wybierać spośród biżuterii wykonanej w różnych stylach. Jak dobrać pierścionek zaręczynowy tak, by spodobał się wybrance? Dobrym wyjściem jest podejrzenie tego, jak prezentują się inne elementy biżuterii, które posiada. Do wyboru mamy nie tylko design (retro, halo, minimalistyczny), ale też:

  • kolor złota (metalu): dawniej zdecydowany prym wiodło klasyczne żółte złoto, obecnie często jest to białe złoto lub pierścionek wykonany ze złota w dwóch kolorach; alternatywą może być np. platyna
  • kamień: diament nie musi ograniczać wyboru; zdarza się, że jako kamień w pierścionku zaręczynowym doskonale prezentują się bardziej wyraziste minerały, choćby szafir, rubin lub szmaragd. Można też zaobserwować, jakie kamienie lubi nasza wybranka i zdecydować się na ten sam lub podobny. 
 

Ile wydać na pierścionek zaręczynowy? Planujemy budżet

Oczywiście wiele zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy. Ile wydać na pierścionek zaręczynowy? Wiadomo, że jest to wydatek jednorazowy i przeznaczony na szczególną okazję, która już się nie powtórzy. W związku z tym postuluje się zakup biżuterii dobrej jakości, która będzie się dobrze prezentować przez całe lata. Jedna z teorii zakłada, że należy wydać na niego sumę równą wysokości trzech pensji kupującego. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić, nie ma też sensu rujnować swój budżet zwłaszcza przed ślubem. Piękny pierścionek zaręczynowy można kupić już za kilkaset złotych. Wiele zależy więc od zasobności portfela i umiejętności "poszukiwawczych" przyszłego pana młodego. 

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy? 

W Polsce panuje konkretna tradycja odnośnie tego, jak powinno się nosić ten szczególny element biżuterii. Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy, według zasad przyjętych w naszym kraju? Tradycyjnie wybiera się palec serdeczny prawej dłoni.

Pierścionek zaręczynowy - jaki rozmiar wybrać?

Nie wystarczy tylko wybrać odpowiedni pierścionek zaręczynowy - jaki rozmiar wybrać, żeby pasował na palec ukochanej? Najczęściej zdarza się tak, że mężczyzna nie zna dokładnie rozmiaru palca swojej wybranki. Najlepiej jest zdecydować się na to, żeby pójść do jubilera wraz ze stosownym pierścionkiem, który kobieta nosi na palcu serdecznym prawej dłoni. Czasem warto też poprosić o pomoc którąś z przyjaciółek przyszłej narzeczonej. O czym jeszcze pamiętać, gdy wybieramy pierścionek zaręczynowy, jeśli chodzi o rozmiar?

  • w przypadku wątpliwości zawsze lepiej wybrać pierścionek zaręczynowy nieco zbyt duży niż taki, którego kobieta nie będzie mogła zmieścić na palec;
  • trzeba się upewnić, czy sprzedawca oferuje korektę rozmiaru gratis.

Jak zmierzyć palec pod pierścionek zaręczynowy? 

Co, jeśli nie wiadomo, który rozmiar będzie odpowiedni? Jak zmierzyć palec pod pierścionek zaręczynowy? W przypadku wizyty u jubilera mamy do dyspozycji obrączki miarowe i trzpienie miarowe, ale można sobie też poradzić domowym sposobem. Nie jest to wcale trudne: wystarczy pasek papieru, który będzie imitował pierścionek zaręczynowy, a po rozwinięciu umożliwi nam zdjęcie pomiarów. Warto pamiętać, że taka biżuteria musi delikatnie klinować się na palcu, ale musi na niego wejść bez problemu (często kostka jest grubsza). 

Jak nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy?

Po ślubie sposób noszenia biżuterii zmienia się. Jak nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest noszenie obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni i przełożenie pierścionka zaręczynowego na ten sam palec, tylko u lewej ręki. Czasami przekłada się pierścionek zaręczynowy na palec środkowy.

Gdzie najlepiej kupić pierścionek zaręczynowy?

Co decyduje o tym, gdzie najlepiej kupić pierścionek zaręczynowy? Bardzo ważna jest gwarancja udzielana produktowi. Optymalnym rozwiązaniem jest więc zakup pierścionka w renomowanym sklepie jubilerskim. Nie ma przy tym znaczenia, czy będzie dokonany w placówce stacjonarnej, czy też online.

Jak wręczyć pierścionek zaręczynowy, by podkreślić wyjątkowy charakter chwili?

Sam zakup to nie wszystko, liczy się też stworzenie właściwej atmosfery. Jak wręczyć pierścionek zaręczynowy? Najczęściej sprzedawany jest wraz z eleganckim pudełkiem, które idealnie się do tego nadaje. Niekiedy cała scena odbywa się w szczególnych okolicznościach. Wówczas dobrym pomysłem może być wręczenie pierścionka zaręczynowego trzymanego w dłoni. 

Więcej o: