Zmiana czasu na letni w 2021 roku miała miejsce dziś. O której godzinie należało przestawić zegarki?

Kalendarzowa wiosna już nadeszła, jednak warunki pogodowe nie są jeszcze iście wiosenne. Może przyśpieszymy atmosferyczne nadejście tej pory roku poprzez zmianę czasu na letni? Wokół tego tematu narasta wiele konfliktów. Zegarki powinniśmy byli przestawić w nocy.

Niedawno powitaliśmy kalendarzową wiosnę. Mamy w związku z tym nadzieję, że słoneczne dni niedługo nadejdą, umilając nam zbliżającą się Wielkanoc 2021. Zmiana czasu to temat kontrowersyjny, który ma wielu przeciwników. Przestawienie zegarków może wiązać się z wyjątkowo nieprzyjemnymi dolegliwościami zdrowotnymi, takimi jak: migreny, problemy ze snem i zaburzenia koncentracji. Potrzeba czasu, aby odnaleźć się w nowym rytmie. O której godzinie nastąpiła zmiana czasu?

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Zmiana czasu na letni 2021 - odbyła się w nocy z soboty 27 na niedzielę 28 marca

Zegarki przestawiliśmy dokładnie dziś w nocy, z godziny 02:00 na 03:00. Czas letni będzie trwał do końca października 2021. Będziemy mogli cieszyć się dłuższym dniem i pięknymi, wiosennymi wieczorami.

Pomysł zmiany czasu zrodził się w Niemczech, choć niektórzy są zdania, że to zasługa Benjamina Franklina. Celem była oszczędność energii. Późniejsze badania dowiodły, że korzyści ekonomiczne nie są jednak zbyt duże. Ponad 80% ludności Europy opowiedziało się za zniesieniem tego zwyczaju. Wiele z nas ma w tym okresie gorsze samopoczucie oraz problemy ze snem. Mogą wystąpić wyjątkowo uciążliwe bóle głowy, mięśni i ogólne osłabienie. Zaobserwowało się również wzrost stanów depresyjnych. 

Radiowóz. Zdj. ilustracyjne Sennik: policja i radiowóz- sprawdź znaczenie snu

Jakie mogą być skutki zmiany czasu?

Dla zdrowia - rozregulowanie zegara biologicznego może być szczególnie odczuwalne u seniorów i dzieci, a to dlatego, że sen dla tych grup jest kluczową częścią regeneracji organizmu. Zwiększa się w tym okresie ryzyko zawału serca.

Dla transportu - zmiana czasu może być szczególnie kłopotliwa dla linii lotniczych. Transport publiczny często spotyka się w tym okresie z opóźnieniami. Są wprowadzane przejściowe rozkłady jazdy, które nie dość, że nie są ekonomiczne to na dodatek tworzą zamieszanie.

Dla banków - w tego typu instytucjach trwają prace modernizacyjne, które utrudniają korzystanie z usług tych placówek. Ponadto generują dodatkowe koszty.

Dla pracy - niestety w tym okresie spada nasza wydajność. Pracownicy mają problemy ze skupieniem, co wiąże się z obniżeniem efektywności.

Zobacz - modną biżuterię i zegarki Reserved!

Biedronka sprzedaje modne botki na zimę. Kupicie je za mniej niż 100 zł Biedronka sprzedaje hitowe buty, które biją rekordy popularności w sieci. Kupicie je za jedyne 18 zł

Więcej o: