Kiedy siać trawę? Jak przygotować podłoże pod trawę? Sekrety pięknego trawnika

Kiedy siać trawę? To dobre pytanie nie tylko dla początkujących ogrodników ale także dla właścicieli przydomowych ogrodów czy działek rekreacyjnych. Idealnie zadbany trawnik jest nie tylko pięknym tłem dla kwiatów, krzewów czy drzew ozdobnych, ale także poprawia mikroklimat ogrodu delikatnie zwiększając wilgotność powietrza. Poniżej poznasz więcej szczegółów na temat kiedy najlepiej siać trawę oraz jak odpowiednio przygotować podłoże pod trawę.

Sianie trawy. Kiedy najlepiej siać trawę?

Kiedy siać trawę? Trawę można siać przez cały sezon wegetacyjny czyli od wiosny do późnej jesieni. Najlepszym terminem do posiania trawy jest druga połowa kwietnia do końca maja oraz przełom sierpnia i września. Należy również pamiętać aby ta czynność nie nastąpiła później niż w połowie września gdyż nasiona muszą zdążyć wykiełkować i podrosnąć przed przyjściem mrozów. Ważne jest aby przy siewie letnim regularnie nawadniać podłoże, w przypadku upałów nawet dwa razy dziennie rano i wieczorem. Trawa w początkowym okresie wzrostu jest wrażliwa na niedobór wody i siew w tym okresie bywa uciążliwy i nie zawsze jest efektywny, dlatego najlepszym terminem będzie siew wiosenny kiedy wilgotność podłoża jest optymalna. 

Trawa pampasowa to jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych. Zdjęcie ilustracyjneTrawa pampasowa - uprawa, kolory, cena wyjątkowo dekoracyjnej trawy

Jak siać trawę?

Wysiew trawy warto zaplanować na pogodny dzień. Należy pamiętać aby unikać wysiewania trawy przed ulewnymi opadami deszczu – są one w stanie przenieść nasiona w głębsze warstwy gleby. Na 100 m kw. trzeba przeznaczyć ok. 3-5 kg mieszanki nasion. W trudnych miejscach tj. krawężniki, obrzeża, przy płocie, między płytami warto gęściej posiać trawę. Nasiona powinny znaleźć się na głębokości ok. 0,5-1 cm. Po siewie nasiona trzeba przykryć cienką warstwą ziemi. Można do tego użyć grabi. Na końcu cały trawnik wałujemy co pomoże nasionom lepiej kiełkować. W przypadku braku opadów zasianą trawę należy systematycznie podlewać.

Zobacz też: Floksy. Co to za kwiaty i jak je uprawiać w domu?

Zobacz wideo Warto wiedzieć!

Kiedy siać trawę? Podłoże pod trawę

Jednym z najważniejszych etapów siania trawy jest odpowiednio przygotowane podłoże pod trawę. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie gruntu z kamieni, gałęzi czy gruzu. Następnie przekopujemy ziemię przy użyciu szpadla, glebogryzarki albo pługu, który przyda się na dużym terenie. Jeśli na ziemi przeznaczonej pod trawnik rosło dużo chwastów to warto przeprowadzić odchwaszczanie. Po około dwóch do trzech tygodni siewki chwastów powinny wykiełkować i można je usunąć. Ważne jest również aby przed sianiem trawy sprawdzić  pH gleby pod trawnik. Podłoże o zbyt wysokim odczynie będzie wymagało użycia nawozu zakwaszającego. Niski odczyn można podnieść przez wapnowanie gleby. Dostosowanie pH do wymagań trawy nie jest trudne, wystarczy kupić odpowiedni nawóz i postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Odpowiednie dla trawy pH podłoża to 5,5–6,5. Aby trawnik był równy i płaski, ziemię musimy wyrównać najlepiej grabiami. Ważne jest uformowanie niewielkich spadków w kierunku brzegów trawnika, które zapobiegną powstawania zastoisk wody po deszczu. Warto również wiedzieć jaki rodzaj nasion trawy wybrać. W sprzedaży dostępne są mieszanki uniwersalne, które nadają się do większości zastosowań. Jeśli wiemy, że trawnik będzie intensywnie użytkowany, możemy zdecydować się na trawy sportowe. Trawy parkowe i krajobrazowe doskonale prezentują się na dużych obszarach. Warto także uwzględnić poziom nasłonecznienia – niektóre odmiany preferują stanowiska słoneczne, inne będą lepiej rosnąć w cieniu.

Surfinia i petunia wymaga regularnego podlewanie. Zdjęcie ilustracyjneSurfinia - jeden z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w Polsce

Więcej o: