Zmiana czasu z zimowego na letni już tej nocy. Będziemy spać godzinę krócej

Przesunąć wskazówkę godzinę do przodu, czy cofnąć o godzinę? Niejedna osoba ma czasem zagwozdkę. Dzisiejszej nocy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni.

Nadeszła wiosna i choć pogoda dalej pozostawia wiele do życzenia, to z nadzieją liczymy, że cieplejsze dni niedługo nadejdą. Dziś przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni i pożegnamy zimę na dobrych kilka miesięcy. 

Nie zapomnij przestawić dziś zegarka

Dzisiejszej nocy - czyli z 27 na 28 marca 2021 - przestawiamy zegarki na czas letni. Tej nocy będziemy spać godzinę krócej, zegarki przestawimy bowiem z godziny 2.00 na godzinę 3.00. 

Kiedy kolejna zmiana czasu? 

W tym roku kolejna zmiana czasu nastąpi w nocy 31 października. Za te kilka miesięcy noc będzie trwała godzinę dłużej - czyli cofniemy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. 

Likwidacja zmiany czasu - w tym roku się jej nie doczekamy

Parlament Europejski już w 2019 roku podjął decyzję o ostatecznej rezygnacji z dotychczasowego zwyczaju. Niestety, do tej pory nie doczekaliśmy się takich zmian. Jak wynikało z sondaży przeprowadzonych w latach 2018 i 2019 około 80 procent Polaków chciała zostać przy czasie letnim cały rok. Niestety, przez pandemię koronawirusa państwa Unii Europejskiej zaprzestały rozmów na ten temat. 

Niestety w bieżącym roku (po wystąpieniu pandemii Covid-19) zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE wszystkie działania zostały praktycznie wstrzymane. Zapowiadany termin na odstąpienie od zmiany czasu w 2021 roku raczej nie wydaje się być celem możliwym do osiągnięcia - mówiła wiceministra Olga Semeniuk. 

Zmiana czasu na świecie

Rozróżnienie na czas letni i zimowy stosuje około 70 krajów na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie.

Więcej o: