Domek drewniany ogrodowy dla dzieci lub na narzędzia: zrób go sam! To prostsze, niż myślisz!

Domek drewniany ogrodowy to marzenie wielu dzieci. Nie ma nic lepszego, aniżeli własna kryjówka przed dorosłymi. Domki drewniane mają różnorodne zastosowania. Mogą służyć jako miejsce zabaw albo składzik na narzędzia. Dowiedz się, jak zrobić domek z drewna samodzielnie.

Jak zbudować drewniany domek ogrodowy samodzielnie?

Jak zbudować drewniany domek ogrodowy własnoręcznie? Nie jest to trudne. Warto wiedzieć, że domki ogrodowe służą nie tylko jako miejsce zabaw naszych pociech, ale i są magazynem do przechowywania narzędzi i innych ogrodowych akcesoriów. Zapewne wielu z nas pamięta czasy dzieciństwa kiedy bawiliśmy się godzinami na dworze w naszych "bazach" i "kryjówkach", do których nie mieli wstępu dorośli. Wielogodzinne zabawy podczas letnich wieczorów są jednymi z najpiękniejszych wspomnień, które zostają z nami przez całe życie. Jak zatem zrobić własnoręcznie domek naszym maluchom? Oto kilka wskazówek.

Jak zrobić drewniany domek ogrodowy dla dzieci - krok po kroku

Jak zrobić drewniany domek ogrodowy szybko i tanio? Jest to prostsze, niż myślisz. Jednakże projekt tego typu powinien być odpowiednio zaplanowany. W pierwszym etapie należy zastanowić się nad tym, jak ma prezentować się nasz domek. Powinniśmy sprecyzować czy ma być on piętrowy, czy też nie. Należy określić, z jakich elementów będzie się on składał. Zastanówmy się też nad tym, czy zamierzamy zamontować zjeżdżalnię. To ułatwi nam pracę. Kolejnym krokiem jest zebranie wszelkich niezbędnych akcesoriów, narzędzi i bazowego materiału. Domek ogrodowy może być wykonany z różnego tworzywa, jednak najczęściej wybierane jest drewno. Jest ono ekologiczne, naturalne, a do tego daje nam możliwość tworzenia ciekawych konstrukcji. Domek będzie służył dzieciom głównie w okresie lata, dlatego też nie musimy przejmować się dodatkową izolacją. Do przygotowania dziecięcej "rezydencji" mogą nam przydać się następujące narzędzia:

  • młotek
  • piła do drewna
  • gwoździe
  • kątownik
  • wkrętarka
  • wyrzynarka
  • śrubokręt
  • poziomica
  • metrówka
  • sosnowe deski i drewniane słupki

Drewniany domek dla dziecka. Zdjęcie ilustracyjneDrewniany domek dla dziecka. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock


Z pomocą tych narzędzi, uda Ci się zrealizować niemal każdy projekt. Kiedy mamy już zebrane wszystkie niezbędne przedmioty, możemy wziąć się za budowanie. Poniżej przedstawimy w kilku krokach, jak może wyglądać proces tworzenia domku. 

  1. Stwórz szkielet i zadbaj o fundamenty - to jeden z pierwszych i zarazem najważniejszych etapów budowy. Konstrukcja tego typu stanowi bazę całej budowli. Musi być ona mocna i stabilna. Chodzi o bezpieczeństwo dzieci. Dodatkowe wzmocnienie jest wymagane jeżeli domek będzie piętrowy lub gdy zamierzamy umieścić go na podwyższeniu. Wówczas należy wyrównać teren i postawić mocne fundamenty. Dobrym patentem jest użycie betonu.
  2. Połącz wszystkie elementy - w drugim kroku należy zbić ze sobą wszystkie elementy. Uwaga! Nie zapomnij o zostawieniu otworów na okna i drzwi. Gdy konstrukcja ma już kształt domku, przyszedł czas na montaż dachu. Możemy również wykonać go z drewna. Konstrukcja dachu powinna być utworzona z dwóch warstw desek. 
  3. Domek prawie gotowy! Trzeci krok to czas na budowę schodów i balustrad oraz dekorowania domku. Na tym etapie możemy wprowadzać zmiany indywidualnie dostosowane do naszych potrzeb. Domek możemy doposażyć w pełne okna z szybkami albo balkonik. Idealnym dopełnieniem dekoracji będą doniczki wypełnione kwiatami, światełka i kolorowe girlandy.
Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Drewniany domek ogrodowy ze zjeżdżalnią - sposobem na przydomowy plac zabaw

Drewniany domek ogrodowy ze zjeżdżalnią to doskonała alternatywa dla aktywnych maluchów. Mini plac zabaw daje dzieciom możliwość aktywnej zabawy na świeżym powietrzu. Zjeżdżalnia dostarczy maluchom pełno radości i dodatkowo zadba o ich zdrowie. Nie ma nic lepszego, aniżeli ruch fizyczny. Domek ze zjeżdżalnią tworzymy analogicznie do tradycyjnego domku ogrodowego, z tą różnicą, że musi być on umieszczony na podwyższeniu i posiadać dodatkowy otwór, gdzie zostanie zamontowana zjeżdżalnia. Istotną sprawą jest także impregnacja drewnianego domku. Wówczas będzie on odporny na działanie warunków atmosferycznych. Możemy użyć w tym celu specjalistycznej emulsji. 

Drewniany domek ogrodowy na narzędzia - patent na ład i porządek w ogrodzie

Drewniany domek ogrodowy na narzędzia to idealna opcja dla osób, które cenią sobie ład i porządek. Porozrzucane narzędzia, gwoździe, przybory ogrodnicze - nie robią dobrego wrażenia. Sposobem na zachowanie porządku będzie wybudowanie domku narzędziowego. Wystarczy odrobina chęci, czasu i kilka podstawowych przyborów. Domek możemy wybudować z sosnowych desek. Idealnie wkomponuje się on w każdą aranżację ogrodu. Warto jest doposażyć go w dodatkowe półki i haczyki - posłużą do uporządkowania narzędzi.

Drewniany domek ogrodowy na narzędzia. Zdjęcie ilustracyjneDrewniany domek ogrodowy na narzędzia. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Budowa domku ogrodowego daje nam wiele korzyści. Po pierwsze pozwala zaoszczędzić pieniądze. Dodatkowo wykonując go samodzielnie, aktywnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Majsterkowanie daje nam poczucie spełnienia, a przy tym upiększamy nasz ogród.

Zobacz też: Rośliny do ogrodu. Czym się kierować przy ich wyborze?

Więcej o: