Wkrótce 40-dniowy Wielki Post dobiegnie końca. Będziemy mogli spędzić czas w uroczystej i rodzinnej atmosferze przy wielkanocnym stole. Na witrynach sklepowych i nie tylko, spotykamy się z wizerunkiem zająca, lecz co on tak naprawdę symbolizuje? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Za czasów pogańskich uznawano to zwierzę za symbol płodności, której boginią jest Eostre. Czczono ją wczesną wiosną. Zwyczaj ten wyparło chrześcijaństwo, które ustanowiło święto Zmartwychwstania Pańskiego razem z żydowską Paschą 14 dnia miesiąca wiosennego nissan. Zając to symbol wiosny, szczęścia i przemiany. Kojarzymy go z Wielkanocą, ponieważ zmienia szatę z zimowej na letnią, a w tym czasie Jezus powstaje z powrotem do życia. Z tego powodu zając jest kojarzony ze świętami wielkanocnymi, ale nie ma bezpośredniego powiązania z religią chrześcijańską.
W Niemczech, Austrii i krajach anglosaskich oraz w Polsce, zając przybywa w niedzielny poranek. To szczególnie istotny czas dla najmłodszych, gdyż z wielkim zapałem rozpoczynają poszukiwania słodkich upominków. Wiele rodzin przestrzega tradycji, która polega na chowaniu czekoladowych jajek w ogrodzie. Często spotyka się także czekoladowe zające obok innych słodkości na stole, jak chociażby babka wielkanocna czy mazurek.
Pamiętajmy jednak co stanowi najważniejszy symbol Wielkanocy - jest nim jajko. Oznacza triumf życia nad śmiercią oraz początek nowego rozdziału. Między innymi ten produkt święcimy w Wielką Sobotę, a następnie spożywamy podczas wielkanocnego śniadania. Spotkamy je na świątecznym stole w wielu postaciach. Co ciekawe, jajko obecne w egipskich i starorzymskich grobowcach symbolizowało nadzieję na dalsze życie w innym wymiarze. Towarzyszyło tam, gdzie powstawało coś nowego. W dawnych czasach wrzucano je pod fundamenty domów i pałaców.
Pieprz i sól również nie są przypadkowe w święconce. Symbolizują czystość, prawdę i życie w prostocie.