Wielkanoc 2021 - co symbolizuje zając wielkanocny? Omawiamy jeden ze znaków nadchodzących świąt

Najważniejsze święta dla chrześciajan już niedługo - Wielkanoc 2021 będzie miała miejsce w przyszłym tygodniu. Za jeden z głównych symboli tego święta uważany jest zając, który w wielu domach przynosi dzieciom słodycze i zabawki. Jaka symbolka kryje się za tym ssakiem?

Wkrótce 40-dniowy Wielki Post dobiegnie końca. Będziemy mogli spędzić czas w uroczystej i rodzinnej atmosferze przy wielkanocnym stole. Na witrynach sklepowych i nie tylko, spotykamy się z wizerunkiem zająca, lecz co on tak naprawdę symbolizuje? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zobacz wideo Wielkanocny koszyk w trzech odsłonach. Który wybierasz?

Geneza zająca wielkanocnego - czy ma coś wspólnego z chrześcijaństwem?

Za czasów pogańskich uznawano to zwierzę za symbol płodności, której boginią jest Eostre. Czczono ją wczesną wiosną. Zwyczaj ten wyparło chrześcijaństwo, które ustanowiło święto Zmartwychwstania Pańskiego razem z żydowską Paschą 14 dnia miesiąca wiosennego nissan. Zając to symbol wiosny, szczęścia i przemiany. Kojarzymy go z Wielkanocą, ponieważ zmienia szatę z zimowej na letnią, a w tym czasie Jezus powstaje z powrotem do życia. Z tego powodu zając jest kojarzony ze świętami wielkanocnymi, ale nie ma bezpośredniego powiązania z religią chrześcijańską. 

Jaka tradycja jest związana z zającem wielkanocnym?

W Niemczech, Austrii i krajach anglosaskich oraz w Polsce, zając przybywa w niedzielny poranek. To szczególnie istotny czas dla najmłodszych, gdyż z wielkim zapałem rozpoczynają poszukiwania słodkich upominków. Wiele rodzin przestrzega tradycji, która polega na chowaniu czekoladowych jajek w ogrodzie. Często spotyka się także czekoladowe zające obok innych słodkości na stole, jak chociażby babka wielkanocna czy mazurek. 

Pamiętajmy jednak co stanowi najważniejszy symbol Wielkanocy - jest nim jajko. Oznacza triumf życia nad śmiercią oraz początek nowego rozdziału. Między innymi ten produkt święcimy w Wielką Sobotę, a następnie spożywamy podczas wielkanocnego śniadania. Spotkamy je na świątecznym stole w wielu postaciach. Co ciekawe, jajko obecne w egipskich i starorzymskich grobowcach symbolizowało nadzieję na dalsze życie w innym wymiarze. Towarzyszyło tam, gdzie powstawało coś nowego. W dawnych czasach wrzucano je pod fundamenty domów i pałaców.

Pieprz i sól również nie są przypadkowe w święconce. Symbolizują czystość, prawdę i życie w prostocie. 

Więcej o: