Sama motywacja do tego, żeby schudnąć może czasem nie wystarczyć. Odchudzanie to proces, który musisz zacząć przede wszystkim od zmiany nawyków - zwłaszcza tych żywieniowych. Jak je wprowadzać, żeby osiągnąć sukces? Poznaj 10 rad, które ułatwią ci dążenie do celu.
Przestań traktować jedzenie jako używkę, po którą sięgasz w chwili smutku lub stresu. Nie jest to również sposób na zapełnienie pustego żołądka. Jedzenie ma wpływać korzystnie na nasz organizm - dostarczać potrzebnych mu składników odżywczych. Dlatego zastanów się, co zjadasz i czy przynosi to korzyści twojemu organizmowi.
Umiarkowanie w jedzeniu to najlepsza dieta na płaski brzuch. Postaw na jakość posiłku a nie na ilość. Jemy też oczami. Możesz trochę oszukać swój mózg i zmniejszoną porcję nałóż na mniejszy talerz. Nie będziesz miała wtedy wrażenia, że nałożyłaś sobie mało jedzenia.
Częstsze, ale niezbyt obfite posiłki zapobiegają szybkiemu odczuwaniu głodu. Normalizują także proces trawienia. 4 – 5 posiłków dziennie, to najlepsze rozwiązanie. Ważne jest, żebyś się nie przejadała. Dzięki temu organizm będzie lepiej trawił pokarm. Uczucie sytości pojawia się po ok. 20 minutach od przełknięcia pierwszego kęsa. Dlatego jedz wolno, do zaspokojenia pierwszego głodu.
Rób między posiłkami 2,5 – 3 godziny przerwy. Twój układ trawienny też potrzebuje odpoczynku, dlatego między posiłkami pij wodę niegazowaną lub herbatę bez cukru.
Gdy jesz w pośpiechu, nie zwracasz uwagi na to, ile tak naprawdę zjadasz. Wolne jedzenie sprzyja lepszemu rozdrabnianiu pokarmu i szybszemu trawieniu.
Zawarty w produktach roślinnych błonnik szybko pęcznieje, dzięki czemu daje uczucie sytości. Poza tym reguluje trawienie i polepsza perystaltykę jelit. Warto więc jeść dużo warzyw i owoców, a także produktów pełnoziarnistych.
Cukier jest materiałem energetycznym, którego nadwyżki zamieniane są w tłuszcz i magazynowane w podskórnej tkance tłuszczowej. Ogranicz cukry proste, czyli te zawarte w słodyczach i fastfoodach. Postaw na węglowodany złożone, które na długo dodadzą ci energii i nie będą gromadzić się jako tłuszcz.
Pokusa sięgania po różne przekąski wynika często z faktu, że czegoś nam w organizmie brakuje. Jeśli będziesz komponowała różnorodne dania, dostarczysz organizmowi wszystkich niezbędnych składników i ochota na przekąski minie.
Nie ma uniwersalnej diety odchudzającej. Każdy organizm jest inny, dlatego warto dostosować ją do siebie. Najlepiej zrobi to dietetyk, dlatego jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego sposobu odżywiania, skorzystaj z porady specjalisty.
Czysta woda nie dostarcza kalorii. Natomiast wypicie szklanki wody przed posiłkiem sprawi, że zjesz mniej. Woda pomaga także w spalaniu kalorii, dlatego koniecznie wypijaj co najmniej 2 litry dziennie.