Te 10 prostych zmian w twojej diecie sprawi, że szybciej schudniesz

Do lata zostały 3 miesiące, więc wiele z nas zastanawia się, jak zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. To zadanie wymagające, ale wykonalne. Jeśli do swojego życia wprowadzisz te kilka zasad, to już możesz zacząć wybierać bikini, w którym będziesz paradować po plaży.

Sama motywacja do tego, żeby schudnąć może czasem nie wystarczyć. Odchudzanie to proces, który musisz zacząć przede wszystkim od zmiany nawyków - zwłaszcza tych żywieniowych. Jak je wprowadzać, żeby osiągnąć sukces? Poznaj 10 rad, które ułatwią ci dążenie do celu.

Zobacz wideo Fit śniadania, z którymi dobrze zaczniesz swój dzień

Jedzenie nie jest lekiem na całe zło. Zmień sposób myślenia 

Przestań traktować jedzenie jako używkę, po którą sięgasz w chwili smutku lub stresu. Nie jest to również sposób na zapełnienie pustego żołądka. Jedzenie ma wpływać korzystnie na nasz organizm - dostarczać potrzebnych mu składników odżywczych. Dlatego zastanów się, co zjadasz i czy przynosi to korzyści twojemu organizmowi.  

Ogranicz wielkość porcji  

Umiarkowanie w jedzeniu to najlepsza dieta na płaski brzuch. Postaw na jakość posiłku a nie na ilość. Jemy też oczami. Możesz trochę oszukać swój mózg i zmniejszoną porcję nałóż na mniejszy talerz. Nie będziesz miała wtedy wrażenia, że nałożyłaś sobie mało jedzenia.  

Jedz częściej, ale mniejsze porcje 

Częstsze, ale niezbyt obfite posiłki zapobiegają szybkiemu odczuwaniu głodu. Normalizują także proces trawienia. 4 – 5 posiłków dziennie, to najlepsze rozwiązanie. Ważne jest, żebyś się nie przejadała. Dzięki temu organizm będzie lepiej trawił pokarm. Uczucie sytości pojawia się po ok. 20 minutach od przełknięcia pierwszego kęsa. Dlatego jedz wolno, do zaspokojenia pierwszego głodu.

Rób przerwy między posiłkami 

Rób między posiłkami 2,5 – 3 godziny przerwy. Twój układ trawienny też potrzebuje odpoczynku, dlatego między posiłkami pij wodę niegazowaną lub herbatę bez cukru.  

Nie jedz w pośpiechu 

Gdy jesz w pośpiechu, nie zwracasz uwagi na to, ile tak naprawdę zjadasz. Wolne jedzenie sprzyja lepszemu rozdrabnianiu pokarmu i szybszemu trawieniu.

Jedz produkty bogate w błonnik 

Zawarty w produktach roślinnych błonnik szybko pęcznieje, dzięki czemu daje uczucie sytości. Poza tym reguluje trawienie i polepsza perystaltykę jelit. Warto więc jeść dużo warzyw i owoców, a także produktów pełnoziarnistych.  

Ogranicz cukier w diecie 

Cukier jest materiałem energetycznym, którego nadwyżki zamieniane są w tłuszcz i magazynowane w podskórnej tkance tłuszczowej. Ogranicz cukry proste, czyli te zawarte w słodyczach i fastfoodach. Postaw na węglowodany złożone, które na długo dodadzą ci energii i nie będą gromadzić się jako tłuszcz.  

Urozmaicaj posiłki  

Pokusa sięgania po różne przekąski wynika często z faktu, że czegoś nam w organizmie brakuje. Jeśli będziesz komponowała różnorodne dania, dostarczysz organizmowi wszystkich niezbędnych składników i ochota na przekąski minie.

Dostosuj dietę do stylu życia 

Nie ma uniwersalnej diety odchudzającej. Każdy organizm jest inny, dlatego warto dostosować ją do siebie. Najlepiej zrobi to dietetyk, dlatego jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego sposobu odżywiania, skorzystaj z porady specjalisty. 

Pij wodę niegazowaną 

Czysta woda nie dostarcza kalorii. Natomiast wypicie szklanki wody przed posiłkiem sprawi, że zjesz mniej. Woda pomaga także w spalaniu kalorii, dlatego koniecznie wypijaj co najmniej 2 litry dziennie. 

Więcej o: